20 C
Sarajevo
28.05.2025

Plenković: Dayton nije riješio sve izazove regije, ali je otvorio vrata boljoj budućnosti

Mir postignut u Daytonu nije konačno riješio sve izazove regije, ali je otvorio vrata boljoj budućnosti, rekao je u ponedjeljak u Daytonu hrvatski premijer Andrej Plenković.

Povodom obilježavanja 30. godišnjice potpisivanja Daytonskog sporazuma, predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković sudjelovao je na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a u američkom gradu Daytonu, mjestu gdje je 1995. godine okončan dotad najteži rat u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

“Velika mi je čast biti ovdje, u gradu koji je postao simbol mira. Daytonski sporazum označio je kraj dotad najrazornijeg sukoba u Europi od 1945. godine”, kazao je Plenković, izražavajući ujedno sućut povodom smrti kongresmena Geralda Connollyja, bivšeg predsjednika NATO-ove Parlamentarne skupštine.

- OGLAS -

Plenković se osvrnuo i na aktualni rat u Ukrajini, koji je nazvao brutalnom ruskom invazijom i najoštrije ga osudio. Istaknuo je kako Hrvatska dobro zna što znači boriti se za slobodu i mir jer je i sama devedesetih godina bila žrtva agresije, ali i aktivni akter u uspostavi mira u regiji.

“Govorim vam kao premijer zemlje koja je tokom 1990-ih obranila svoj teritorij, ali i igrala ključnu ulogu u izgradnji mira izvan svojih granica. Hrvatska je bila prvi saveznik Bosne i Hercegovine na njenom putu prema neovisnosti”, istaknuo je Plenković. Podsjetio je da su Hrvati u BiH, kao jedan od tri konstitutivna naroda, podržali referendum o neovisnosti 1992. godine, unatoč bojkotu srpskog stanovništva. Hrvatska je već 7. travnja te godine, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, priznala BiH i otvorila veleposlanstvo u opkoljenom Sarajevu, čak dok je i sama imala okupirane dijelove teritorija.

- Advertisement -

“Tokom rata pružili smo utočište za gotovo 700.000 izbjeglica iz BiH, uz istodobnu skrb za pola milijuna raseljenih osoba unutar Hrvatske”, rekao je Plenković te podsjetio da je sva vojna i humanitarna pomoć za BiH stizala isključivo preko hrvatskog teritorija. Govoreći o tragičnom unutarnjem sukobu Hrvata i Bošnjaka 1993. godine, Plenković je naglasio kako je Hrvatska unatoč tome nastavila pružati pomoć i radila na obnovi savezništva.

“Zajedno s Washingtonom i Ankarom, pomogli smo da se prekine sukob i da se u ožujku 1994. potpiše Washingtonski sporazum, kojim je stvoren zajednički politički i vojni front za obranu BiH”, rekao je.

Plenković je podsjetio na ključne zajedničke vojne operacije Hrvatske vojske, Armije BiH i HVO-a tijekom 1995. godine koje su promijenile tijek rata, uključujući oslobađanje Bihaća i druge operacije koje su prisilile tadašnje srbijansko vodstvo na mirovne pregovore.

“Taj preokret omogućio je da se u prosincu 1995. potpiše Daytonski mirovni sporazum. No ne smijemo zaboraviti ni strateški ustupak Hrvatske, koja se, u dogovoru s Washingtonom, povukla s više od 2.500 km kvadratnih oslobođenog teritorija u zapadnoj Bosni, kako bi se postigla teritorijalna ravnoteža i omogućio mir”, rekao je Plenković i zaključio:

“Hrvatska ostaje u potpunosti predana očuvanju daytonskog okvira i stabilnosti BiH. Znamo da se jednom postignut mir mora štititi odlučnošću, dijalogom i partnerstvom.”

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA