Melanie Perkins danas je jedna od najuspješnijih tehnoloških poduzetnica na svijetu. Kao suosnivačica i izvršna direktorica platforme Canva, Perkins je kreirala alat koji svakodnevno koristi preko dvjesta miliona ljudi u više od 190 zemalja, čineći dizajn dostupnim svima – bez potrebe za složenim softverom i prethodnim znanjem.
Od kuhinje do digitalnog carstva
Priča počinje kada je Melanie, tada studentica Univerziteta Zapadne Australije, počela raditi kao tutor dizajna. Primijetila je koliko su programi poput Adobe Photoshopa i InDesigna zbunjujući za prosječne korisnike. U dobi od devetnaaest godina, zajedno sa svojim tadašnjim dečkom, danas suprugom, Cliffom Obrechom, pokrenula je Fusion Books, platformu za izradu školskih godišnjaka. Radili su iz kuće njenih roditelja, ručno pakujući narudžbe.
Fusion Books postao je najveći izdavač godišnjaka u Australiji, a kasnije se proširio i u Francusku i Novi Zeland. Ali njena ambicija išla je dalje – željela je stvoriti univerzalnu platformu za dizajn, dostupnu svakome, bilo gdje.
Više od sto odbijanja
Put do Canve bio je sve samo ne lak. Melanie i Cliff su između 2010. i 2013. godine kontaktirali preko sto investitora, ali su svi redom odbijali uložiti u ideju. Prijelomni trenutak dogodio se kada su upoznali Billa Taia, poznatog investitora iz Silicijske doline. Iako ni on nije odmah investirao, pomogao im je da se povežu s drugim stručnjacima – među njima i bivšim Googleovim inžinjerom Cameronom Adamsom, koji je postao treći suosnivač Canve.
Nakon nekoliko godina truda, Canva je konačno lansirana u augustu 2013. godine. Prvi dan zabilježili su više od 50.000 registracija.
Od startupa do imperije
Canva je otad eksplodirala. Platforma danas nudi stotine hiljada predložaka, fotografija, animacija i alata koji omogućavaju korisnicima da kreiraju sve – od postera do prezentacija. U 2021. godini, kompanija je procijenjena na četrdeset milijardi australskih dolara, dok se danas njena vrijednost kreće između 26 i 32 milijarde američkih dolara. Canva je i dalje privatna kompanija, ali bilježi ogroman rast prihoda – u 2023. godini iznosili su 2,5 milijardi dolara.
Filantropija i jednakost
Perkins posjeduje oko osamnaest posto udjela u Canvi, što je čini milijarderkom – Forbes procjenjuje njenu imovinu na više od 5,8 milijardi dolara. Međutim, zajedno s Cliffom Obrechom, obavezala se da će donirati više od osamdeset posto svog bogatstva putem fondacije Canva Foundation. Samo u zadnjih osamnaest mjeseci, njih dvoje su donirali preko trideset miliona dolara za borbu protiv siromaštva, obrazovanje i klimatske promjene.
Melanie se zalaže i za ravnopravnost u tehnološkoj industriji – 41% zaposlenih u Canvi su žene, što je daleko iznad prosjeka u ovoj branši.
Inspiracija nove generacije
Melanie Perkins je danas uzor milionima žena širom svijeta. Uvrštena je na Forbesove i Fortuneove liste najutjecajnijih žena. Njena poruka je jasna: “Dizajn treba biti pristupačan svima, a uspjeh ne treba biti rezervisan samo za elite.”