Više od 30 ljudi je poginulo, a blizu 100 je ranjeno u sukobima između lokalnih milicija i plemenskih grupa u sirijskoj provinciji Sweida, saopćile su vlasti, koje su u to područje uputile vojne snage s ciljem uspostave reda.
Sirijski opservatorij za ljudska prava, sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, izvijestila je da je u sukobima poginulo najmanje 37 osoba, uključujući dvoje djece. Sukobi su izbili između naoružanih grupa koje pripadaju vjerskoj manjini Druza i sunitskih beduinskih plemena koja žive u okolini provincije Sweida.
Prema navodima Opservatorija, sirijska vojska je poslala konvoje i dodatne trupe ka Sweidi kako bi pojačala nadzor nad sigurnosnim punktovima i pokušala obuzdati nasilje koje se ubrzano širi.
Izvještaji ukazuju na to da je do sukoba došlo nakon niza međusobnih otmica, što je dodatno pogoršalo već napetu situaciju u ovom dijelu zemlje. Sukobi su navodno počeli kada su pripadnici jednog beduinskog plemena postavili improvizirani kontrolni punkt na kojem su napali i opljačkali mladog trgovca povrćem iz reda Druza.
Rami Abdurrahman, direktor Sirijskog opservatorija za ljudska prava, izjavio je da je incident s otmicom trgovca pokrenuo lanac osvetničkih napada i uzajamnih otmica između dvije strane.
Sirijsko ministarstvo unutrašnjih poslova opisalo je situaciju kao “opasnu eskalaciju” te izrazilo zabrinutost zbog “odsustva djelotvornih državnih institucija na terenu, što je dovelo do pogoršanja haosa, narušavanja sigurnosne situacije i nemogućnosti lokalne zajednice da sama smiri stanje, uprkos višestrukim pozivima na uzdržanost i smirivanje tenzija”.
Ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova Sirije su potvrdila da raspoređuju dodatne sigurnosne snage u oblast kako bi pokušale stabilizirati situaciju, koja prijeti da preraste u još širu etničko-plemensku konfrontaciju.
Sweida, koja je većinom naseljena pripadnicima Druza, dugo je bila pošteđena većih sukoba tokom građanskog rata u Siriji, ali najnoviji događaji ukazuju na porast napetosti između različitih etničkih i vjerskih grupa u toj oblasti, navodi AP.
Ove najnovije borbe dolaze u trenutku kada je centralna vlast u Damasku pod sve većim pritiskom da ponovo uspostavi kontrolu nad dijelovima zemlje koji se već godinama nalaze izvan njenog potpunog nadzora, dok istovremeno suočava i brojne humanitarne, ekonomske i sigurnosne izazove.
Opservatorija je upozorila da bi broj žrtava mogao dodatno rasti, s obzirom na to da se intenzitet sukoba ne smanjuje, a mnogi ranjeni su u kritičnom stanju. Lokalne bolnice prijavljuju manjak medicinskih zaliha i osoblja, što dodatno otežava odgovor na hitne potrebe stanovništva pogođenog nasiljem.