Wizz Air je objavio da se povlači iz Abu Dhabija kako bi se fokusirao na svoje glavno tržište u istočnoj Evropi, nakon nestabilne dvije godine na Bliskom istoku koje su uništile bilo kakvu šansu za ostvarivanje profita u toj regiji.
Wizz, aviokompanija sa pristupačnim cijenama osnovana u Mađarskoj za putnike iz istočne Evrope, prvo je proširila poslovanje u zapadnu Evropu, a zatim otvorila bazu u Abu Dhabiju prije šest godina, polažući nade u dalji rast kroz značajnu ekspanziju na Bliskom istoku. Međutim, te planove je danas napustila, okrivljujući nedavnu geopolitičku nestabilnost koja je uzrokovala česta zatvaranja zračnog prostora i poremećaje, što je smanjilo potražnju za putovanjima i uništilo mogućnost za profit.
Izvršni direktor Wizza, Jozsef Varadi, rekao je da povratak na osnovno tržište Srednje i Istočne Evrope, gdje se takmiče sa najvećom evropskom aviokompanijom Ryanair, predstavlja priliku za povećanje profita. “Posljednjih godina smo manje ulagali u ovaj tržišni segment. Sada se možemo vratiti punom kapacitetu kontinuiranog iskorištavanja tržišta. Ovo su tržišta koja znamo da uspijevaju”, rekao je za Reuters.
Cijena dionica pala je za oko 62% u posljednje dvije godine, zbog problema sa motorima Pratt & Whitney GTF koji su doveli do prizemljenja nekih aviona.
Wizz Air je naručio 280 aviona od Airbusa u roku od sljedećih pet godina, a Varadi je rekao da će većina tih aviona biti raspoređena u srednju i istočnu Evropu, koja čini oko dvije trećine poslovanja aviokompanije, dok Britanija, Italija i Austrija čine nešto manje od 30%, a Abu Dhabi je bio odgovoran tek za oko 5%.
Naglasio je da će potražnja za putovanjima biti dovoljna za održavanje tog broja aviona, bez obzira da li će Ukrajina ponovno postati tržište ili ne.
Čak i prije povećane napetosti u regiji, Varadi je istakao da je Wizz Airov model niskih troškova nailazio na probleme u Abu Dhabiju jer avio motori brže degradiraju u vrućem, surovom okruženju, što stvara manje efikasno poslovanje. Drugi problem bio je taj što Wizz Air nije dobio obećani pristup tržištima Indije i Pakistana, čime je ograničen potencijal za rast.
Wizz Air, koji je upravljao zajedničkim ulaganjem sa kompanijom Abu Dhabi Developmental Holding (ADQ), objavio je da će u septembru obustaviti lokalne letove iz Abu Dhabija.