Jusuf Nurkić, košarkaški reprezentativac Bosne i Hercegovine, obratio se na press konferenciji tokom tradicionalnog NBA “media day”.
Nurkić će naredne sezone igrati za Utah Jazz, nakon što je u taj tim razmijenjen tokom ljeta za Colina Sextona.
Najbolji bh. košarkaš je na početku dobio pitanje o iskustvu na Eurobasketu i kako mu ono pomaže pred početak nove sezone.
“Dobro pitanje. Drži te zauzetim dva mjeseca, da budeš u tom košarkaškom stanju uma. Veoma je dobro takmičenje, igra se dobra košarka. Drugi je to sport nego NBA, ali te definitivno spremi za sezonu”, započeo je Jusuf Nurkić.
Jazz je tim s puno mladih igrača i jedan od Nurkićevih zadataka će biti da i njima pomogne u privikavanju na ligu.
“Želim pomoći mladim igračima da rastu. Podsticati ih i bodriti. Napraviti grešku je ok, ako želiš da budeš bolji. Pomoći treneru i timu koliko god je to moguće. Biti pozitivan, kao igrač koji je bio kroz mnogo toga i koji je igrao s mnogo velikih talenata”,
Kao veteran koji ulazi u svoju 12. sezonu u najjačoj ligi svijeta, naš košarkaš je upitan o tome šta ga uzbuđuje pred početak nove sezone.
“Vidjet ćemo. Ne znam. Imam osjećaj da je uzbuđenje za mene samo to da mogu doprinijeti, ali i mladi igrači uvijek će te izazivati na treninzima i utakmicama. Guraju te da budeš još bolji kao igrač.”
Jusuf donosi fizikalnost svakoj ekipi za koju nastupa, a s tim aspektom će pokušati da pomogne i mlađim saigračima.
“Ovo je fizička igra i mladi igrači će to morati da razumiju. Šta god se desilo te noći, sljedeće će biti još teže. Ljudi će te skautirati. Kada si rookie bit će lakše, ali sljedeće godine će biti teže. Moraju razumjeti da jedna noć ne mijenja ništa, ali da budeš u trenutku i da razumiješ grešku koju praviš. Za mene je ovo novi početak i osjećaj da sam poželjan.”
Utah Jazz sada će održati trening kamp koji će trajati nešto više od sedmicu dana, a Nurkić je govorio o zbližavanju s novim saigračima tokom tog perioda.
“Trening kamp je prirodno takav da se zbližavamo svakog dana. Ne znam koliko ćemo imati treninga, ali tokom cijelog dana ćemo biti u dvorani sljedeću sedmicu. Tada provodite više vremena sa saigračima, nego sa porodicom. Sezona je takva. Zbližavanje će doći prirodno, pogotovo u sezoni. Nikada previše visoko ili prenisko, pogotovo s mladim igračima. Bit će vremena za druženje, treniranje, gledanje snimaka.”
Potom je govorio o povratku svog velikog prijatelja Damiana Lillarda u Portland Trail Blazerse.
“Drago mi je. Volim što se to desilo. To je kao da se san ostvario. Ja i Dame stalno pričamo o tome tokom sezone. Znao sam da će se tako desiti čim se desila situacija sa Milwaukeejem”,
Nurkić je upitan i o Taylor Hendricksu, novom saigraču, koji je doživio sličan scenario kao naš košarkaš. Naime, slomio je nogu i izbivao je skoro čitavu sezonu s parketa. Nurkić je i za njega imao savjet.
“Mislim da je najznačajnije bilo to što nisam brzao s povratkom. Pokušavali su me vratiti malo ranije, ali nije mi se svidjelo kako je moje tijelo odgovaralo. Svaka situacija je drugačija. Čak i kada ti je limitirana minutaža, nekada će se taj limit skloniti”, zaključio je Jusuf Nurkić.