Kina odbila FIFA-u: Ne žele dati ni dolar više za TV prava Svjetskog prvenstva

Veliki problem za FIFA-u pred Mundijal.
- Advertisement -

Svjetska fudbalska federacija (FIFA) u Kini još uvijek nije prodala prava prijenosa za Svjetsko prvenstvo i odlučili su drastično spustiti cijenu. Međutim, Kinezi ostaju pri svojim stavovima i ne daju više od 80 miliona dolara.

Svjetska fudbalska federacija (FIFA) tražila je od Kine nestvarnih 300 miliona dolara za TV prava tokom Svjetskog prvenstva. Međutim, Kinezi nisu ni pomislili da daju taj iznos, a kako pravo o pregovorima ima samo nacionalna CCTV, ponuda vlade je ‘samo’ 80 miliona dolara.

FIFA je panično pokušala naći izlaz iz ove situacije. Kada su shvatili da Kinezi nemaju namjeru dati traženi iznos, odlučili su drastično smanjiti cijenu. Prava su im ponudili za cifru koja se kreće između 120 i 150 miliona dolara.

- OGLAS -

Ipak, čini se kako je odgovor ponovo ‘ne’. Kinezi ne žele dati ni cent više od 80 miliona dolara bez obzira na činjenicu da je fudbal izuzetno popularan u ovoj zemlji.

Razlozi su jasni. Iako fudbal ima ogromnu bazu navijača u Kini, državnoj televiziji to ne znači mnogo prihoda od reklama, pa je to i glavni razlog što kineske vlasti ne luduju za kupovinom prava.

- OGLAS -

Tu je još nekoliko razloga. Većina utakmica će se igrati usred noći, Kina ne nastupa na Mundijalu, a TV komentatori i novinari možda neće moći izvještavati uživo zbog problema sa ulaskom u Sjedinjene Američke Države.

Ljudi iz FIFA su toliko zabrinuti što Kina neće prenositi Svjetsko prvenstvo da su odlučili otići lično u ovu državu da ih pokušaju nagovoriti da kupe TV prava.

- OGLAS -

“Zvaničnici FIFA-e navodno lete u Kinu u pokušaju da nagovore državnog emitera te zemlje da kupi televizijska prava za ovogodišnje Svjetsko prvenstvo. Navodno nude smanjenje tražene cijene za više od 50 posto”, navodi analitičar David Lee.

Vidjet ćemo hoće li čelnici FIFA uspjeti u svojoj misiji. S Kinezima nema šale i ova država ne pristaje plaćati pretjerane cifre za fudbalsko prvenstvo svijeta.

Ovakav zastoj u pregovorima dodatno naglašava koliko je Svjetsko prvenstvo postalo prije svega veliki poslovni projekat. FIFA već godinama računa na kinesko tržište kao na jedno od ključnih i nije nikakvo čudo što je velika panika među njima.

Izostanak dogovora s najvećim svjetskim tržištem gledalaca bio bi ozbiljan udarac na finansijske projekcije krovne kuće svjetskog fudbala. Istovremeno, u Kini se sve glasnije postavlja pitanje isplativosti ulaganja u sadržaj koji se emitira u terminima kada većina gledalaca spava, a nacionalni tim uopće ne učestvuje.

Lokalni mediji podsjećaju da je država već investirala milijarde u razvoj domaće lige i infrastrukture, dok se od Svjetskog prvenstva, barem ovoga puta, ne očekuje direktna korist u smislu promocije kineskog fudbala.

Zbog toga je i politička volja da se plati više od ponuđenih 80 miliona dolara prilično slaba. Ukoliko do dogovora ipak ne dođe, Svjetsko prvenstvo bi moglo proći bez direktnog TV prijenosa na kineskoj državnoj televiziji, što je scenario koji se donedavno činio nezamislivim.

FIFA bi se tada našla pod pritiskom da u budućnosti preispita vlastitu politiku određivanja cijena za ključna tržišta, dok bi kineski navijači bili prepušteni alternativnim kanalima praćenja Mundijala ili ilegalnim strimovima, što bi im moglo uzrokovati ozbiljne zakonske probleme.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA