“U Bosni i Hercegovini, u političkom diskursu, posebno u entitetu Republika Srpska, postoji jedna fraza koja pali sve alarme kada se pomene. A to je fraza ‘prenos nadležnosti’. Tako kad neko kaže: ‘E, ovo vam je prenos nadležnosti’, svi se smrznu i ne smiju ništa to da dotaknu, da ne bi slučajno s entiteta prenijeli neku nadležnost na državu Bosnu i Hercegovinu, tačnije na državni nivo. Međutim, nisam primijetio da se tako ponašaju i kad se dešava suprotna stvar. U ovom trenutku, nezakonitim djelovanjem Agencije za zaštitu ličnih podataka i direktora njihovog, koji je u tehničkom mandatu i koji izvršava političke naloge, pokušava se diskreditovati IDDEEA, Agencija na državnom nivou, koja u skladu sa zakonom izdaje certifikate za elektronsko potpisivanje. Prije 20 godina donesen je Zakon o elektronskom potpisu koji jasno daje nadležnost državnom nivou za izdavanje elektronskog potpisa. Taj zakon, naravno, kao što mnogi znaju, 20 godina je star i potrebno ga je unaprijediti, uskladiti sa određenim direktivama u Evropskoj uniji, kako bi Bosna i Hercegovina u digitalnom smislu bila potpuno integrisana i preuzela sve standarde iz Evropske unije. Kako bi građani i firme, i institucije mogle koristiti neke od najmodernijih i najboljih novih servisa, digitalnih, koji ne mogu funkcionisati bez jasne identifikacije ko stoji iza nekog klika, ko stoji iza nekog elektronskog identiteta ili nekog potpisa. Jedini razlog zašto nismo uskladili zakon je zato što Republika Srpska blokira donošenje novog zakona koji bi bio usklađen”, kazao je Forto.
Forto podijelio dosad nepoznate detalje: Ljudi u crnim mantilima i osamostaljenje RS-a!
Badnjević: RS ne poštuje odluku Ustavnog suda BiH!
Je li osamostaljenje RS-a vječna predizborna priča, ili stvarni plan?! Edin Forto iznio je šokantne tvrdnje – iz RS-a se blokira usvajanje evropskog Zakona o digitalnom potpisu, jer bi, navodno, predstavljao smetnju u slučaju osamostaljenja entiteta RS.