Oman je u četvrtak izrazio podršku memorandumu o razumijevanju potpisanom između SAD-a i Irana, naglašavajući važnost njegovog uspjeha u obnovi mira i osiguranju sigurne plovidbe kroz Hormuški moreuz.
Govoreći na zajedničkom ministarskom sastanku između Vijeća za saradnju u Zaljevu (GCC) i SAD-a održanom u Bahreinu, omanski ministar vanjskih poslova Badr Albusaidi kazao je da Oman, kao obalna država koja ima pogled na Hormuški moreuz, nosi posebnu odgovornost u podržavanju međunarodnih napora usmjerenih na osiguranje pomorske plovidbe u skladu s međunarodnim pravom i Konvencijom UN-a o pravu mora.
Naglasio je da budući aranžmani u vezi s moreuzom neće uključivati nametanje bilo kakvih tranzitnih taksi, potvrđujući posvećenost Muscata održavanju slobodnog i sigurnog prolaza kroz jednu od najvažnijih svjetskih pomorskih i energetskih ruta.
GCC i Washington redovno održavaju konsultacije o regionalnoj sigurnosti, političkoj koordinaciji i ekonomskoj saradnji usred tekućih dešavanja na Bliskom istoku.
Sastanak dolazi usred pojačanih regionalnih tenzija nakon američkih i izraelskih napada na Iran krajem februara, koji su izazvali iranske uzvratne napade na Izrael i regionalne zemlje koje su domaćini američkih vojnih kapaciteta.
Iran i SAD su kasnije postigli sporazum od 14 tačaka uz posredovanje Pakistana, koji je stupio na snagu 18. juna nakon što su ga elektronski potpisali iranski predsjednik Masoud Pezeshkian i američki predsjednik Donald Trump.
Sporazum uključuje odredbe o okončanju neprijateljstava na više frontova, uključujući Liban, ponovnom otvaranju Hormuškog moreuza i ukidanju američke pomorske blokade Irana.