Vojislav Milošević, diplomata, analitičar i direktor Centra za antiterorizam, bio je gost večerašnjeg „Bosanskog vjestnika“.
Salihović: „Šta je ovo što se sada dešava između Rusije i Ukrajine? Ima li kraja?“
Milošević: „Mir se može postići samo kada se elite kazne na adekvatan način. Elite moraju snositit posljedice za svoje ponašanje. Ovakvi odnosi koji sada vladaju u Evropi, nastavit će se sljedećih dvadeset godina. Svijet nema vremena da čeka da to prolazi krvavo. Zemlje koje su kreatori zle politike moraju biti sankcionisane. Na taj način će doći do novih geopolitičkih odnosa, nove geopolitičke karte, koja je neminovna da se napravi.“
Salihović: „Gdje je u svemu ovome Amerika? Ko vuče glavne konce sa Zapada?“
Milošević: „Bez SAD-a nema onoga što se dešava u Ukrajini. Biden je rekao da će uništiti Sjeverni tok, da Rusija neće prodavati energente EU i da će Rusiji skratiti krila. Sve je to uradio. Samo vjetrovi rata mogu da oduvaju tamne oblake koji su se nadvili nad ekonomijom SAD. Pogledajte poziciju Kine. Kina je pojela ekonomije zapadne Evrope i SAD, slijedi je Indija. Takve dvije sile su opasne za poziciju Zapada. U takvoj situaciji može samo da se izazove požar i da se opet stvore uvjeti koji su stvoreni nakon svjetskog rata. Izrael ima sedam država na spisku. Te države trebaju biti razorene. Autor spiska je Netanyahu. Sedma država na spisku je Iran. Iran je kost u grlu.“
Salihović: „Ako je Iran ta velika kost u grlu Amerike i Izraela, hoće li uspjeti da je progutaju ili će ih ta kost ubiti?“
Milošević: „Pokušali su je samljeti da bi bila lakša za progutati. Ali nisu uspjeli. Iranski narod ne može da poklekne, jer nema kud. Iran je osuđen da pobijedi, on mora da opstane. Iran je već pobjednik. Sukob je završen.“
CIJELO GOSTOVANJE POGLEDAJTE U VIDEOPRILOGU.