U toku obdukcija stradalih bh. planinara, nakon toga slijedi transport tijela u BiH

Ambasada BiH u Moskvi izdat će sprovodnice nakon završetka obdukcije i izdavanja potvrda o smrti.
- Advertisement -

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine saopćilo je da je Ambasada Bosne i Hercegovine u Moskvi 28. jula 2026. godine zaprimila dopis Istražnog komiteta Ruske Federacije u kojem se navodi da Istražni odjel za Elbruški okrug vodi istragu o smrti državljana Bosne i Hercegovine na planini Elbrus.

Kako je potvrđeno za portal Radiosarajevo.ba, pronađena tijela pet državljana Bosne i Hercegovine upućena su u Državnu budžetsku instituciju zdravstvene zaštite „Biro za sudske medicinske preglede“ Ministarstva zdravlja Kabardino-Balkarske Republike, gdje će biti obavljena obdukcija.

- OGLAS -

„Nakon što se završi obdukcija i izdaju potvrde o smrti bosanskohercegovačkih državljana, Ambasada Bosne i Hercegovine u Moskvi izdat će sprovodnice za prijevoz posmrtnih ostataka u Bosnu i Hercegovinu. Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u stalnom je kontaktu s Ambasadom BiH u Moskvi i koordinira sve aktivnosti u vezi s ovim tragičnim slučajem“, naveli su iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.

- OGLAS -

Podsjetimo, u nesreći koja se dogodila u subotu, 25. jula, živote su izgubili supružnici Alma i Denis Okanović, doktorica Meliha Čaušević, Nermin Talam i Almir Krivdić.

Okanovići su, kao i Haris Adilović i Kemal Vidimlić, bili članovi Gorske službe spašavanja (GSS) Zenica, dok su Čaušević, Talam i Krivdić bili iskusni planinari i članovi Planinarskog društva „Vedro“ iz Zenice, kao i dugogodišnji simpatizeri GSS-a Zenica. U ekspediciji je učestvovalo sedam planinara, a Haris Adilović i Kemal Vidimlić uspjeli su se spasiti.

Uz supružnike Okanović bila je i njihova maca Macika, koja je bila prepoznatljiv dio njihovih planinarskih avantura.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA