Evropska komisija još nije ponudila rješenje za ograničenje boravka profesionalnih vozača sa Zapadnog Balkana u šengenskom prostoru, zbog čega prijevoznici upozoravaju da bi se novi veliki problemi na granicama mogli pojaviti već sredinom septembra.
Prijevoznici iz zemalja regiona sutra, 11. augusta, održat će novi sastanak na kojem bi trebali usaglasiti naredne korake.
Profesionalni vozači koji u šengenski prostor ulaze radi obavljanja međunarodnog transporta i trgovine i dalje se tretiraju kao turisti. Prema pravilu 90/180, nakon što ispune dozvoljenih 90 dana boravka, mogu dobiti zabranu ulaska u šengenski prostor tokom narednih 90 dana.
To prijevozničkim kompanijama stvara ozbiljne probleme jer moraju tražiti zamjenske vozače, dok istovremeno sve veći broj radnika razmišlja o odlasku i zaposlenju u zemljama Evropske unije.
Iz Konzorcija „Logistika BiH“ upozoravaju da problem ne pogađa samo transportni sektor. Ograničenja smanjuju konkurentnost privrede zemalja Zapadnog Balkana, slabe transportne kapacitete i ugrožavaju lance snabdijevanja s Evropskom unijom.
Prema njihovim procjenama, više od 75 posto prijevozničkih kompanija već je razmatralo alternativna rješenja, uključujući mogućnost prebacivanja kompanija, vozila i vozača u druge države.
Dodatni problemi očekuju se nakon 10. septembra. Uvođenjem sistema EES u aprilu poništena je prethodna evidencija dana koje su vozači proveli u Evropskoj uniji, ali će tada biti navršeno šest mjeseci od početka novog računanja.
Prijevoznici naglašavaju da ne osporavaju sigurnosne propise Evropske unije, već traže poseban pravni režim za profesionalnu mobilnost vozača.
Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine je 4. augusta, na sastanku Radne grupe Evropske komisije, kao privremeno rješenje predložilo novo resetovanje dana boravka do uvođenja dugoročnih viza.
Hoće li taj prijedlog biti prihvaćen, još nije poznato, a prijevoznici će na sutrašnjem sastanku odlučiti o svojim narednim potezima.