Gjenero SRUŠIO SNOVE Čoviću: “Treći entitet NEREALAN! Nemaš KAPACITET! Herceg-Bosna VULGARNA!”

Gjenero progovorio bez dlake na jeziku o Čoviću, Dodiku i američkom lobiranju, pa objasnio secesionistima: „Treći entitet u BiH je Čovićev 'pojas za spašavanje'. Dodik provodi destabilizaciju po ruskim uputama. Ali… Jedinstvena BiH garantuje sigurnost i stabilnost Hrvatskoj, Hrvatima u BiH i Hrvatima u Hrvatskoj. Bosna i Hercegovina je prošla puno strašnije priče nego što su ovi današnji problemi i preživjela je kao država!“
Gjenero o trećem entitetu: „Potpuno irealna, potpuno nerealna priča koja je definitivno otišla u zaborav 1994. godine Vašingtonskim sporazumom. Pitanje očuvanja političke karijere Dragana Čovića vezano je uz apostrofiranje koncepta trećeg entiteta, jer se ništa drugo bitno nije promijenilo!“
- Advertisement -

Politički analitičar Davor Gjenero u emisiji „Bosanski vjestnik“ otvoreno je analizirao opasne narative o podjeli Bosne i Hercegovine, ulogu Dragana Čovića u tom procesu, te strateški interes Hrvatske prema Sarajevu.

O destruktivnim politikama

- OGLAS -

Odgovarajući na pitanja o strahu građana BiH od destruktivnih politika, Gjenero je istakao da kritična masa za takve projekte u Hrvatskoj ne postoji.

- OGLAS -

„U relevantnoj hrvatskoj politici prevladava svijest da je jedinstvena, funkcionalna i suverena Bosna i Hercegovina jedan od državnih interesa Republike Hrvatske. Sve drugo je za Hrvatsku potencijalna velika opasnost“, izjavio je Gjenero.

Čovićeva borba za opstanak

Analizirajući ulogu Dragana Čovića i HDZ-a, Gjenero smatra da je forsiranje priče o trećem entitetu ili trećoj izbornoj jedinici direktno povezano sa gubitkom kontrole nad biračkim tijelom. Prema njegovim riječima, procesi koje je pokrenuo visoki predstavnik Christian Schmidt doveli su do pluralizacije političkog života Hrvata u BiH, što je uzdrmalo Čovićevu dojučerašnju suverenu poziciju.

„Pitanje očuvanja političke karijere Dragana Čovića vezano je uz apostrofiranje koncepta trećeg entiteta, jer se ništa drugo bitno nije promijenilo“, naglašava.

- OGLAS -

Salihović: „HDZ je platio lobističku kuću u Americi zbog lobiranja za treći entitet. Ugovor na tri mjeseca, mjesečno po 30.000 dolara?“

Gjenero: „Treći entitet nije Čovićev interes niti kapacitet. On ima probleme unutar svog biračkog tijela. Čović ne zavisi od Zagreba; njegova pozicija je jača od pozicije Andreja Plenkovića!“

Uloga međunarodne zajednice

Iako je američka politika trenutno u određenoj mjeri dezangažirana u odnosu na Balkan, Gjenero podsjeća da unutar Kongresa i Senata i dalje postoje utjecajni pojedinci koji razumiju da je stabilna BiH ključni preduvjet mira u regiji.

„Bosna i Hercegovina je prošla puno strašnije priče nego što su ovi današnji problemi i preživjela je kao država… Bez jedinstvene BiH nema govora o stabilnoj regiji.“

CIJELO GOSTOVANJE POGLEDAJTE U VIDEOPRILOGU.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA