U Francuskoj će sutra biti obilježena prva godišnjica od početka protesta koji su počeli kao glas pobune protiv najavljenog poskupljenja cijena goriva, a brzo su prerasli u masovne i nemirne antivladine proteste poznate pod nazivom “Žuti prsluci“, javlja Anadolu Agency (AA).
Demonstranti u žutim prslucima su prvi put na ulice Pariza izašli 17. novembra prošle godine, a za nekoliko sedmica su narasli u masovne antivladine proteste koji su okupljali i do 300.000 demonstranata.
Pokret žuti prsluci pojavio se potom i u drugim zapadnoevropskim zemljama, ali njegova baza bila je i dalje Francuska.
Protesti Žutih prsluka u Francuskoj su prvih mjeseci bili udarna vijest u Evropi i demonstranti su uspjeli natjerati vlasti u toj zemlji da odustanu od poskupljenja goriva.
Pooyanna Ruiz sa britanskog Univerziteta u Sussexu za AA je kazala da pokret Žuti prsluci dugoročno nije ostvario cilj izrastanja u opći antivladin pokret jer se suočio s nizom problema.
“Nedostatak liderstva pokreta je okupio na jednom mjestu i ljevicu i desnicu. Protesti su dinamično i uglavnom spontano organizirani, a takve stvari je izuzetno teško bilo u potpunosti kontrolirati i upravljati njima“, kazala je Ruiz.
Početkom ovog mjeseca u Montpellieru se na sastanku okupilo oko 600 članova pokreta Žuti prsluci i razgovarali su o budućem djelovanju.
Bez obzira na pad popularnosti, Žuti prsluci su svakako ostavili trag na polititičkoj i društvenoj sceni u Francuskoj, a posebno se to odnosi na žestoke kritike koje je pretrpio francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Tokom nereda na protestima u Francuskoj je poginulo najmanje 11, a povrijeđeno je više od 4.000 osoba. Organizatori protesta su saopćili da je najmanje 24 demonstranata ostalo bez oka, a petoro bez ruke.
Francuska policija je tokom protesta privela 8.400 demonstranata, a oko 2.000 privedenih je zadržano u pritvoru.