Vlasti Mijanmara odbacile su odluku Međunarodnog krivičnog suda (MKS) o provedbi istrage o zločinima počinjenim nad muslimanskom manjinom Rohingya, javlja Anadolu Agency (AA).
Glasnogovornik vlade MIjanmara Zaw Htay izjavio je da haški MKS nema jurisdikcije u Mijanmaru jer ta zemlja nije potpisnica Rimskog statuta.
Rimski statut je osnivački ugovor kojim je osnovam Međunarodni krivični sud kao mehanizam zaštite zajednica od genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina i zločina agresije.
“Posljednja odluka MKS-a nije u skladu s međunarodnim pravnim normama“, kazao je Htay.
On je naveo da su vlada i vojska Mijanmara odveć osnovale dvije komisije za istragu o dešavanjima u Arakanu, Htay je kazao da će mijanmarsko pravosuđe djelovati ukoliko budu otkriveni akti kršenja ljudskih prava.
Međunarodni krivični sud u četvrtak je odobrio pokretanje istrage o zločina počinjenim nad muslimanima Arakana. Zahtjev za takvo odobrenje u julu je podnijela glavna tužiteljica Fatou Bensouda.
U obrazloženju odluke sud navodi da Mijanmar nije članica MKS-a, ali da Sud u Hagu ima nadležnost u ovom slučaju, jer je Bangladeš članica ovog suda, a neki od zločina za koje se tereti mijanmarska vlada izvršeni su u ovoj susjednoj zemlji.
Događaji koji su dramu Rohingya muslimana stavili u žižu svjetske javnosti dogodili su se 25. augusta 2017. godine. Pod plaštom borbe protiv militantnih napada na policijske punktove, mijanmarska vojska i budistički militanti su tog dana krenuli u brutalne napade na Rohingye u kojima je svirepo ubijeno više od 24.000 pripadnika te manjine.
Napadi su prerasli u klasični oblik etničkog čišćenja, a mijanmarska vojska je spalila stotine muslimanskih sela. Iz te regije je više od 750.000 muslimana izbjeglo u susjedni Bangladeš.