Problem zagađenja zraka u Sarajevu, ali i okolnim gradovima i općinama nije ništa novo, a dugoročnog rješenja problema nema na pomolu.
Preporuke za stanovništvo su da maksimalno smanje kretanje i izlaganje štetnim materijama u zraku tokom čitavog dana. A šta kada moramo izaći u školu, na posao, trening ili do doktora ?
Obične hiruške maske, šalovi i marame vas ne mogu efikasno zaštiti od krupnih čestica i imaju slab učinak. Ono što se preporučuje jesu respiratorne maske.
Naime, respiratorne maske, za razliku od onih hirurških, namijenjene su višekratnim upotrebama, a karakteriše ih i visok stepen filtracije koji onemogućava štetnim česticama da dođu do respiratornih organa čovjeka.
Respiratorne maske sa dva, odnosno tri filtera, imaju sposobnost da filtriraju 94% ili 99% čvrstih i tekućih čestica koje se trenutno nalaze u zagađenom zraku. U danima najvećeg zagađenja bi se trebale koristiti FFP3 maske, koje se mogu kupiti u apotekama. Obzirom da se radi o jedinjenjima kao što su ugljen monoksid, azotni dioksid, sumpor dioksid te lebdećim česticama dim, čađ, prašina, osim navedenih maski, nema adekvatnog proizvoda koji bi građane mogao zaštiti od uticaja zagađenog zraka.
Potražite masku s oznakom EN 149, one su namijenjene smanjenju izloženosti zagađujućim materijama u zraku. Prema sposobnosti zadržavanja lebdećih čestica, klasificirane su u tri klase: FFP1 može zadržati 80% čestica nošenih zrakom, FFP2 može zadržati 94% čestica nošenih zrakom FFP3 može zadržati 99% čestica nošenih zrakom.
Masku stavite na lice tako da vam prekrije nos i bradu. Prebacite vrpce preko glave, jednu vrpcu postavite ispod ušiju, drugu iznad ušiju. Čvrsto pritisnite metalni ili plastični dio na vrhu maske tako da maska što bolje prione uz lice. Maska mora dobro prijanjati uz lice! Efikasnost maske zavisi i od toga koliko dobro prijanja uz lice, što će između ostalog zavisiti od veličine i oblika lica, dizajna maske i načina na koji se nosi.
Masku morate zamijeniti čim disanje pod maskom postane otežano ili kada se maska zaprlja iznutra. Maske EN 149 FFP2 ili FFP3 kod nas je moguće kupiti u prodavnicama opreme za zaštitu na radu, apotekama, a u posljednje vrijeme i preko internetske prodaje. Cijena se obično kreće u rasponu od 2 do 10 KM po komadu. Viša cijena maske ne znači i da će maska pružiti bolju zaštitu. Osim varijanti koje možete kupiti u skoro svakoj apoteci, na internetu postoje i stilizirane respiratorne maske koje se mogu kupiti u različitim bojama i oblicima, a koštaju čak i do 74 KM.