Djeca s invaliditetom i osobe koje su smještene u ustanove socijalne skrbi u Bugarskoj najugroženije su grupe, rekla je ombudsmen Diana Kovacheva novinarima na press konferenciji u glavnom gradu Sofiji.
Ona je u utorak predstavila osmogodišnji izvještaj o nacionalnom preventivnom mehanizmu 2019. godine, piše BTA.
Prošle godine, tim ombudsmena uradio je 55 provjera zatvora i pritvorskih centara, psihijatrijskih bolnica i centara i 24-satnih pritvorskih jedinica, izbjegličkih centara, kao i socijalnih službi za djecu i odrasle.
Ustanove za osobe s demencijom su pretrpane, a oko 300 osoba se nalazi na listama čekanja. Nema dovoljno specijalista, a uposlenici nisu dovoljno plaćeni i rade u lošim uslovima. Odnos prema institucionaliziranim dementnim pacijentima je često nehuman i nerijetko se krše prava invalidnih osoba. Također, nema centara za dnevnu skrb dementnih pacijenata.
U izvještaju institucija za djecu, zaključeno je da neka djeca tamo provode i do 11 godina, a njihovi roditelji ne gube svoja roditeljska prava.
– Krajnje je vrijeme da državne institucije uspostave konzistentne prakse i pristupe porodicama koje su pod rizikom i da im ponude podršku umjesto što im oduzimaju djecu i smještaju u socijalne institucije – kazala je Kovacheva.
Još jedan problem predstavlja određivanje osoba kojima će biti pravno dozvoljeno da predstavljaju izbjegličku djeca koja nisu u pratnji roditelja. Medicinske službe u izbjegličkim ustanovama se nisu popravile, uglavnom zbog loše komunikacije, navodi se u izvještaju.
Kovacheva kaže da se zatvor u Sofiji i zatvorski hosteli u Kremikovtsiju u blizini Sofije i u sjeverozapadnom gradu Vraca zatvore. Njene preporuke održavaju loše uslove življenja u tri ustanove.