Dalli je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta kasno sinoć kao zadnju točku dnevnog reda otvorila raspravu o koordiniranom europskom odgovoru na epidemiju virusa koji od jučer nosi službeni naziv COVID-19.
Davanje službenog imena za koronavirus uslijedilo nakon što je broj smrtnih slučajeva od tog virusa prešao tisuću, a na desetine tisuća ljudi je zaraženo.
“Komisija je mobilizirala svoje usluge i agencije, prvenstveno Centar za kontrolu bolesti, kako bismo pridonijeli suzbijanju ove epidemije. Surađujemo s državama članicama, finaciramo istraživanje cjepiva i nudimo potporu Mehanizma za civilnu zaštitu”, kazala je Dalli nekolicini eurozastupnika u vijećnici.
Također je podsjetila da je predsjednica EK-a Ursula von der Leyen 28. siječnja pokrenula Mehanizam za koordinaciju kriznog stanja.
“Svi mehanizmi su aktivni – sustav za ranu uzbunu, odbor za sigurnost i mreža komunikatora, informacije između država članica se dijele (…) Komisija također surađuje s Kinom na političkoj i tehničkoj razini”, rekla je povjerenica.
Podsjetila je da je Komsija dala 10 milijuna eura za istraživanje virusa te pokreće klinička ispitivanja u 3000 bolnica i 900 laboratorija u 42 zemlje, a Kini je isporučeno 12 tona medicinske zaštitne opreme.
Dalli je istaknula da se kontroliraju ulazne točke u Europsku uniju, ali da mjere predostrožnosti ne smiju ugroziti slobodu kretanja ljudi. Upozorila je, međutim, na rastuću diskriminaciju prema Azijatima.
Povjerenica za ravnopravnost najavila je za četvrtak prijepodne u Bruxellesu izvanredni sastanak Vijeća na kojem će se okupiti ministri zdravstva .
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da bi prva cjepiva protiv koronavirusa mogla biti dostupna kroz 18 mjeseci
Koronavirus se odnosi se na skupinu virusa kojem pripada COVID-19, a ne na novi soj. Istraživači su ranije apelirali da se virusu dodijeli službeno ime kako bi se izbjegla zabuna i stigmatizacija.
Zastupnici su pozdravili mjere koje je poduzela Komisija te suradnju s drugim zemljama, uključujući i Kinu. No prozvali su Peking da svojim građanima uskraćuje informacije, da briše slike koronavirusa s interneta i zbog toga šalje ljude u zatvore.
Više zatupnika je kazalo da povreda slobode mišljenja dovodi do pogoršanja krize. Upozorili su da je “jedan dio svijeta, Tajvan, isključen iz mjera koordinacije iz ideoloških razloga. “
“Večeras moramo poslati poruku da idelogija ne smije imati prednost pred zdravljem”, kazao je njemački konzervativni zastupnik.
Tajvan, naime, ne sudjeluje u radu WTO-a.