Ministri vanjskih poslova 27 zemalja članica Evropske unije nakon današnjeg sastanka u Zagrebu izdali su zajedničku izjavu u kojoj su izrazili veliku zabrinutost zbog stanja na grčko-turskoj granici, kao i u sirijskom Idlibu, prenosi Anadolu Agency (AA).
“Iako priznaje povećani migracijski teret i rizike s kojima je Turska suočena na svom teritoriju i značajnih napora koje je uložila kako bi ugostila 3,7 miliona migranata i izbjeglica, EU ponavlja ozbiljnu zabrinutost stanjem na grčko-turskoj granici. Ova situacija na vanjskoj granici EU nije prihvatljiva. EU i njene države članice i dalje su odlučni u namjeri da učinkovito zaštite vanjske granice EU. Nelegalni prelasci se neće tolerisati. S tim u vezi, EU i njene države članice preduzeće sve potrebne mjere, u skladu s evropskim i međunarodnim pravom“, istakli su ministri vanjskih poslova EU u zajedničkoj izjavi.
Također su ponovili punu solidarnost s Grčkom koja se suočava s nezapamćenom situacijom, kao i s Bugarskom, Kiprom i drugim državama članicama, koje bi mogle biti slično pogođene. Vijeće pozdravlja praktičnu podršku koju je Evropska komisija najavila 4. marta 2020. godine, te će u tom pogledu nastaviti blisku suradnju sa partnerima iz Zapadnog Balkana.
Tema sastanka Vijeća ministara vanjskih poslova EU bila je i sve teža situacija u sirijskom Idlibu.
“U Idlibu je nedavna i kontinuirana ofanziva sirijskog režima i njegovih pristalica, uključujući Rusiju, stvorila neopisivu ljudsku patnju i izazvala najgoru humanitarnu krizu od početka sirijskog sukoba. Vijeće poziva na hitnu deeskalaciju sukoba u Siriji kako bi se spriječio ulazak u međunarodnu vojnu konfrontaciju i spriječilo daljnje patnje. Vijeće žali zbog gubitka života. Također, priznaje tešku situaciju s kojom se Turska suočava zbog ofanzive u Idlibu i njenih posljedica“, navodi se u izjavi.
Dodaje se da podržavaju ishod jučerašnjeg sastanka predsjednika Turske i Rusije u Moskvi, te pozivaju sve strane da održe postignuti dogovor o primirju, čime će biti garantovana zaštita civilima na terenu i u vazduhu i tako omogućiti nesmetano pružanja humanitarne pomoći međunarodne zajednice.
“Iako Evropska unija prepoznaje prisustvo terorističkih grupa u regiji, neselektivni napadi i uništavanje civilne infrastrukture, uključujući zdravstvene ustanove, škole i naselja za raseljene osobe od strane sirijskog režima i njegovih saveznika, ne mogu se opravdati ni pod kojim okolnostima i moraju stati. Ponavljamo stav EU je da bi svi počinitelji ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti trebali odgovarati“, istaknuto je u zajedničkoj izjavi.
Također, pozvali su sirijski režim da se vrati za pregovarački stol naglasivši da svako održivo rješenje sukoba zahtjeva istinsku političku tranziciju.
Sastanak Vijeća ministara vanjskih poslova Evropske unije, kojem je prisustvovao i Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, održan je danas u Zagrebu.