-1.1 C
Sarajevo
18.12.2024

Održana panel-diskusija: „Budućnost upravljanja otpadom: Izazovi, rješenja i održivi pristupi“

Događaj je održan sa ciljem da se diskutuje o trenutnim izazovima u upravljanju otpadom u Bosni i Hercegovini, kao i da se ponude konkretna rješenja za unapređenje ovog sistema.

Centar za ekologiju i energiju organizovao je danas panel-diskusiju pod nazivom „Budućnost upravljanja otpadom: Izazovi, rješenja i održivi pristupi“, koji je okupio predstavnike relevantnih institucija sa federalnog i kantonalnog nivoa, lokalnih zajednica, nevladinih organizacija i građane.

Događaj je održan sa ciljem da se diskutuje o trenutnim izazovima u upravljanju otpadom u Bosni i Hercegovini, kao i da se ponude konkretna rješenja za unapređenje ovog sistema.

Fokus panel-diskusije je bio na regionalnoj deponiji „Eko-sep“ u Živinicama, izazovima s kojima se suočava u fazi početka rada deponije, ali i o potrebnim strategijama za njen dalji razvoj. Pored toga, razgovaralo se i o važnim temama kao što su sanacija nesanitarnih deponija, prevencija požara na deponijama i sveobuhvatnom pristupu održivom upravljanju otpadom.

- OGLAS -

Na panelima​ su govorili federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice TK, Anela Ajšić, načelnik općine Kladanj, Edis Šarić, načelnik Banovića, Mehmed Hasanović, direktor JP “Eko-Sep” Živinice, Selmir Šljivić, gradonačelnik Gradačca, Hajrudin Mehanović, i pomoćnik gradonačelnika Živinica, Asmir Nišić

Učesnici panela usaglasili su se da je deponija „Eko-Sep“ ključna za budući razvoj sistema upravljanja otpadom u BiH, ali da su potrebna dodatna ulaganja u infrastrukturu i bolja koordinacija između lokalnih vlasti i relevantnih institucija. 

- Advertisement -

“Prema Zakonu, za očekivati je da će u skorije vrijeme doći do postepenog ukidanja općinskih deponija i njihove sanacije i rekultivacije. S tim u vezi, regionalna deponija ‘Eko-sep’ izuzetno je značajan projekt za regiju Tuzlanskog kantona, ali i šire. Međutim, postoji realna zabrinutost da izgrađena 1. faza regionalne deponije, bez sortirnice, može usložniti proces upravljanja otpadom, jer će ugroziti vijek trajanja deponije i imati negativne posljedice na prirodne resurse i okoliš. Ovo pitanje mora postati prioritet za nadležne institucije”, izjavila je Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju.

Tokom diskusije o sanaciji nesanitarnih deponija, Amra Skramončin, projekt-menadžerica u Centru za ekologiju i energiju, istakla je da je neophodno ubrzati proces sanacije starih deponija i uvesti primarnu selekciju i kompostiranje otpada. Također, naglasila je i da su potrebne konkretne strategije za smanjenje rizika od požara na deponijama, koji predstavljaju ozbiljnu prijetnju zdravlju ljudi i okolišu.

Okrugli sto je pružio platformu za otvorenu i konstruktivnu diskusiju o trenutnim problemima u upravljanju otpadom u Bosni i Hercegovini, kao i mogućim rješenjima za unapređenje sistema.

Panel-diskusija „Budućnost upravljanja otpadom: Izazovi, rješenja i održivi pristupi“ je organizovana u okviru projekta koji finansira Evropska unija, a sufinansira Fond za zaštitu okoliša FBiH.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA