Prema podacima stranice Our World in Data, trenutno najveći broj novozaraženih u Evropi bilježi Francuska gdje se u prosjeku bilježi više od 1.600 novozaraženih na milion stanovnika.
Zbog rasta broja zaraženih, francuske vlasti preporučile su građanima, ali i turistima da se vrate nošenju maski za lice. Ipak, glasnogovornica francuske vlade Olivia Gregoire izjavila je za Euronews kako država ne planira uvođenje ograničenja kojim bi se ograničila okupljanja u zatvorenom prostoru ili druge aktivnosti.
Što se tiče vakcinacije, Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti pokazuje da je u Francuskoj oko 91,9 posto stanovnika primilo obje doze vakcina, a 73,9 posto njih primilo je i dopunsku dozu.
Rast broja zaraženih bilježi se i u Grčkoj, a prema podacima grčkih zdravstvenih službi najveći broj novozaraženih bilježi se u mjestima oko Jonskog mora, Južnom Egeju, Kritu te Atici.
“Cijela Evropa je u minusu. Možda postoje razlike između zemalja, ali broj slučajeva koronavirusa na 100.000 stanovnika je u porastu u svim državama”, rekao je predsjednik Nacionalne zdravstvene organizacije Grčke Theoklis Zaoutis.
Broj aktivnih slučajeva koronavirusa u Italiji je u nedjelju premašio milion što je rezultat rasta broja slučajeva u posljednje dvije sedmice i to podvarijantom virusa Omicron-5.
Kada je riječ o zemljama regije, za sada se ni u jednoj državi ne bilježi značajniji rast broja zaraženih koji bi natjerao države da donose određene mjere.
U Crnoj Gori , prema podacima Instituta za javno zdravlje Crne Gore, bilježi ukupno 1.707 aktivnih slučajeva, od čega se najveći broj bilježi na primorju tačnije na području Budve i Kotora.
U kontekstu Hrvatske, najveći broj aktivnih slučajeva bilježi se u Zagrebačkoj županiji, dok nakon toga slijede Splitsko-dalmatinska te Primorsko-goranska županija.