Podatak o milion preminulih snažan je podsjetnik na strašne gubitke izazvane pandemijom u vrijeme kada su mnogi počeli polako zaboravljati na opasnost koju ovaj virus predstavlja, a znači da je od posljedica bolesti izazvane koronavirusom umro svaki 327. Amerikanac, odnosno, više od ukupnog stanovništva San Francisca ili Seattlea.
Do trenutka kada je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 11. marta 2020. proglasila COVID-19 globalnom pandemijom, virus je u Sjedinjenim Državama odnio 36 života. U mjesecima koji su uslijedili smrtonosni se virus proširio poput šumskog požara, pronalazeći plodno tlo u gusto naseljenim urbanim područjima kao što je New York City, da bi zatim dosegnuo svaki i najudaljeniji kutak te goleme zemlje.
Do juna 2020., broj umrlih u SAD premašio je ukupan broj poginulih američkih vojnika u Prvom svjetskom ratu, da bi do januara 2021., kada je zabilježeno preko 405.000 umrlih, premašio američke vojne gubitke u Drugom svjetskom ratu.
U jednom razdoblju u januaru prošle godine u SAD-u je svakodnevno u prosjeku umiralo više ljudi od koronavirusa nego što ih je poginulo u napadima na New York 11. septembra 2001.
Sa 6,7 miliona potvrđenih smrti na globalnoj razini, nema puno mjesta na svijetu koja ova bolest nije poharala. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, stvarni broj žrtava – koji uključuje one koji su umrli od posljedica komplikacija COVID-19 kao i one koji su umrli od neizravnih posljedica izbijanja pandemije – vjerojatno je bliži razini od 15 miliona.
Iako se do sada svijet većinom počeo vraćati na “staro normalno”, naučnici već rade na novoj buster dozi jer virus nastavlja mutirati.
“Ni u kojem slučaju nije gotovo”, kazao je nedavno glavni medicinski savjetnik predsjednika Joea Bidena Anthony Fauci.
“Još uvijek se nalazimo u globalnoj pandemiji”, zaključio je.