Na sastanaku direktora zdravstvenih ustanova i epidemiologa, koje je organiziralo Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona s ciljem provjere spremnosti na situaciju sa koronavirusom, definisana su zaduženja pojedinačnih aktera kako bi se adekvatno odgovorilo na izazove širenja infekcije izazvane ovim virusom.
ZDK, s obzirom na svoju udaljenost od granice nije bio izložen potencijalno rizičnim osobama, ali je spreman reagovati ako to bude zatrebalo.
Odjeljenje za zarazne bolesti Kantonalne bolnice, koje, pored Zeničko-dobojskog kantona pokriva i Srednjobosanski kanton, pripremljeno je za eventualni prijem oboljelih. Zbog stepena opremljenosti infektivnog odjeljenja, ovdje nije moguć prijem najtežih slučajeva koji zahtijevaju respirator.
Kako trenutno ne postoji specifičan metod liječenja novog koronavirusa, liječenje se provodi u ovisnosti od simptoma, odnosno kliničkih manifestacija.
– Ovoj situaciji smo pristupili maksimalno ozbiljno te postoji kontinuirana komunikacija na svim nivoima u BiH i prema vani. Zdravstveni radnici i ostali zdravstveni kapaciteti sa ZDK će biti na raspolaganju i izvan našeg kantona, ako se za to ukaže potreba – saopćeno je iz Ministarstva zdravstva ZDK.
Pri Ministarstvu je formirano Koordinaciono tijelo za zarazne bolesti koje će kontinuirano pratiti stanje, te na osnovu preporuka sa višeg nivoa, ali i vlastitih procjena, davati smjernice za djelovanje u datim okolnostima. Osnovni zadatak je spriječiti širenje ove infekcije u čemu značajan doprinos mogu dati i građani provodeći individualne mjere koje pomažu sprečavanju širenja infekcije.
Iz Ministarstva zdravstva ZDK naglašavaju da svako pojedinačno može poduzimati jednostavne mjere prevencije u cilju zaštite sopstvenog zdravlja, zdravlja svojih najmilijih i zdravlja stanovništva.
Te mjere su zajedničke za respiratorne infekcije čija je sezona upravo u toku, a to su:
– često prati ruke korištenjem vode i sapuna (najmanje 20 sekundi) ili sredstava za čišćenje ruku na bazi alkohola;
– prilikom kašljanja ili kihanja pokriti usta i nos unutarnjom stranom lakta ili jednokratnom maramicom – baciti maramicu odmah nakon korištenja i oprati ruke;
– izbjegavati dodirivati oči, nos i usta neopranim rukama;
– izbjegavati blizak kontakt s osobama koje imaju povišenu temperaturu, kašlju i otežano dišu;
– ukoliko osoba ima povišenu temperaturu, kašlje i otežano diše, treba potražiti medicinsku pomoć, prethodno zdravstvenom radniku naglasi historiju putovanja;
– izbjegavati konzumaciju sirovih i nedovoljno kuhanih proizvoda životinjskog porijekla;
– sirovo meso, mlijeko i životinjske iznutrice treba tretirati s oprezom, izbjegavati unakrsnu kontaminaciju (miješanje čistih i nečistih dijelova kod pripreme hrane) s nedovoljno termički obrađenom hranom, u skladu sa dobrom praksom o sigurnosti hrane.
Jedna od najrizičnijih grupa kad je u pitanju ovakva infekcija su zdravstveni radnici zbog čega će primjenjivati maksimalne mjere opreza za sprečavanje širenja virusa.
Ministarstvo zdravlja ZDK moli građane koji budu dolazili u zdravstvene ustanove da provode sve upute zdravstvenih radnika kako bi svi bili sigurniji.
Zdravstveni sistem u Zeničko-dobojskom kantonu je spreman da odgovori izazovima širenja ovog novog virusa, saopćeno je iz Ministarstva zdravstva ZDK.