Američke agencije za kibernetičku sigurnost upozorile su da kineski hakeri pokušavaju ukrasti podatke vezane za ispitivanja cjepiva protiv koronavirusa, navode američki mediji.
Američki FBI i informatički stručnjaci vjeruju da kineski hakeri pokušavaju ukrasti ispitivanja o razvoju cjepiva protiv koronavirusa, objavili su Wall Street Journal i The New York Times.
Prema pisanju ovih listova, FBI i Ministarstvo domovinske sigurnosti namjeravaju objaviti upozorenje o pokušajima kineskog hakiranja u trenutku dok se vlade u svijetu i privatne tvrtke utrkuju u razvoju cjepiva protiv covida-19.
Hakeri također pokušavaju doći do informacija i intelektualnog vlasništva vezanog za liječenje i testiranje za covid-19.
Kina odbacila optužbe
Prema medijskim izvješćima, američki dužnosnici tvrde da su hakeri povezani s kineskom vladom. Službeno priopćenje s tim u vezi moglo bi uslijediti u sljedećih nekoliko dana. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijiang odbacio je takve optužbe, navodeći kako se Kina čvrsto protivi svim hakerskim napadima.
“Mi smo vodeći u svijetu u pogledu razvoja cjepiva i liječenja covida-19. Nemoralno je napadati Kinu glasinama i klevetama bez ikakvog dokaza”, kazao je Zhao.
Upitan o ovim medijskim izvješćima američki predsjednik Donald Trump nije ih potvrdio, ali je rekao: “Što još ima novoga s Kinom? Što je tu novoga? Recite mi. Nisam sretan s Kinom.”
“Vrlo pozorno to pratimo”, dodao je Trump.
Američko upozorenje koje će uslijediti bit će još jedno u nizu upozorenja i izvješća u kojima se optužuju hakeri koje vlade u Iranu, Sjevernoj Koreji, Rusiji i Kini podupiru za aktivnosti vezane za pandemiju koronavirusa u svijetu, od objavljivanja lažnih vijesti do napadanja pojedinih znanstvenika.
Kibernetički rat između SAD-a i Kine
Prema New York Timesu, to bi mogao biti uvod u kontranapad američkih agencija koje su uključene u kibernetički rat.
Prošlog su tjedna u zajedničkoj izjavi Sjedinjene Države i Britanija upozorile na porast kibernetičkih napada na zdravstvene stručnjake, tijela i organizacije koji se bave ispitivanjima o koronavirusu navodeći da su u to uključeni organizirani kriminalci često povezani sa strukturama druge države.