Roman Meše Selimovića “Derviš i smrt”, priča o Ahmedu Nurudinu, nepravdi i unutrašnjim previranjima čovjeka, odavno je postao mnogo više od književnog djela. Prije više od pedeset godina, reditelj Zdravko Velimirović prenio je ovu snažnu naraciju na filmsko platno, stvorivši ostvarenje koje je obilježilo historiju jugoslovenske kinematografije. Večeras, u okviru Sarajevo Film Festivala, publika ima priliku ponovo pogledati ovo remek-djelo u njegovom punom sjaju, zahvaljujući procesu digitalne restauracije.
Mladen Velimirović, reditelj, scenarista, producent, fotograf i sin Zdravka Velimirovića, u razgovoru za FACE prisjetio se saradnje svog oca i velikog pisca.
Prema njegovim riječima, saradnja je počela nakon što je Selimović pogledao Velimirovićev film “Lelejska gora”, prepoznavši u njemu autora sposobnog da vizuelno oživi dubinu njegovog romana. Mladen se s toplinom prisjetio i ličnih susreta sa Selimovićem, opisujući ga kao izuzetno ljubaznog i blagog čovjeka čija su djela i danas moralni putokaz.
Kako ističe Mladen Velimirović, njegov otac nije stvarao filmove radi finansijskog uspjeha, već za narod i buduće generacije, vjerujući da je biti čovjek najveća moguća kvalifikacija.
Restaurirani film bit će prikazan večeras u 21:00 sat u kinu „Cineplexx“, podsjećajući nas na važnost očuvanja kulturne baštine i univerzalnih ljudskih vrijednosti.
CIJELI RAZGOVOR POGLEDAJTE I POSLUŠAJTE U VIDEOPRILOGU.