„Prema procjenama Svjetske Zdravstvene Organizacije, odnosno statistike na koju se oni baziraju, u posljednjih desetak godina u svijetu je život izgubilo preko 2 i po miliona ljudi kao posljedica utapanja. Nažalost, utapanje spada među 10 najčešćih uzroka smrti kod djece i omladine u dobi od 1 do 25 godina. U Hrvatskoj i Crnoj gori utopi se između 90 i 100 osoba godišnje. U BiH se broj povećava, što je zabrinjavajuće“, rekao nam je Torlaković.
Torlaković pojašnjava da do utapanja, među ostalim, dolazi zbog slabih vještina plivanja, slabe kondicije, ulaska u vodu neposredno nakon obroka ili dugog boravka na suncu, ali ponajviše zbog panike.
„Kada se utopljenik nađe pod vodom duže od minute, preko 90 posto šanse je da preživi bez problema. Važno je ne prilaziti osobi odmah, to je tzv. druga faza, jer ćemo ugroziti i vlastiti život. U prvoj fazi dok još komunicira, pružiti neki predmet kao slamku spasa. Olimpijski bazen Otoka od ove godine daje i međunarodni certifikat, za sve koji su zainteresovani da se bave spasilačkim radom u BiH i bilo gdje u svijetu“, zaključio je Torlaković.
Kompletan razgovor pogledajte na našem YouTube kanalu.