Kenijski trkač Sabastian Sawe ispisao je historiju postavši prvi sportista koji je istrčao maraton za manje od dva sata u jednoj konkurentnoj utrci i tako pobijedio na Londonskom maratonu.
Sawe je oborio svjetski rekord završivši Londonski maraton s vremenom 1:59:30.
Njegovo vrijeme je oborilo prethodni svjetski rekord, koji je držao pokojni atletičar Kelvin Kiptum, koji je završio Čikaški maraton za 2:00:35.
Eliud Kipchoge, također iz Kenije, postao je prvi čovjek koji je istrčao maraton za manje od dva sata 2019. godine. Međutim, njegovo vrijeme nije se računalo kao rekord jer je utrka održana pod kontroliranim uvjetima. Podsjećamo, poduhvat ovog trkača desio se u bečkom Prater parku, a događaj je koristio optimizirane uslove, uključujući rotirajuće pejsmejkere, laserski navođeni pace-car i ravnu stazu, i to nikad nije bio zvanični svjetski rekord.
Za Saweom je većim dijelom utrke bio Yomif Kejelcha iz Etiopije, koji je u posljednjoj dionici maratona zaostao i zauzeo drugo mjesto.
Ipak, Kejelcha je završio trku za manje od dva sata, s vremenom 1:59:41.
“Veoma sam srećan”, rekao je Sawe za BBC nakon utrke.
Tigst Assefa oborila rekord u ženskoj kategoriji
Također na Londonskom maratonu u nedjelju, Tigst Assefa iz Etiopije postavila je novi svjetski rekord za žene, prešavši ciljnu liniju s vremenom od 2:15:41, nadmašivši vlastiti rekord postavljen prethodne godine u Londonu.