Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine napravila je značajan iskorak na FIFA rang listi nakon pobjede u polufinalu baraža za plasman na Svjetsko prvenstvo.
Izabranici Sergeja Barbareza slavili su protiv Velsa nakon izvođenja penala (4:2), čime su izborili finale baraža i ostali u igri za plasman na Mundijal u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.
Skok od pet pozicija
Vrijedna pobjeda donijela je i konkretan napredak na svjetskoj rang listi. Reprezentacija BiH sada zauzima 66. mjesto, što je pomak od pet pozicija u odnosu na prethodni plasman, kada su Zmajevi bili 71. na svijetu.
Ovaj skok potvrđuje sve bolju formu nacionalnog tima u ključnom dijelu kvalifikacija.
Duel odluke protiv Italije
Pred bh. timom sada je najvažniji izazov – odlučujući susret za odlazak na Svjetsko prvenstvo. U utorak će na stadionu Bilino polje u Zenici dočekati selekciju Italije.
Italijani, koji trenutno zauzimaju 12. mjesto na FIFA rang listi, važe za favorita, ali domaći teren i podrška s tribina mogli bi biti velika prednost za Zmajeve.
Prilika za historiju
Eventualna pobjeda nad Italijom donijela bi Bosni i Hercegovini drugi nastup na Svjetskom prvenstvu u historiji, što bi bio ogroman uspjeh za ovu generaciju.
Ujedno, takav rezultat dodatno bi popravio plasman na FIFA rang listi i potvrdio povratak Zmajeva na veliku svjetsku scenu.