15 C
Sarajevo
15.04.2025

BHANSA smanjila plate radnicima zbog blokiranog računa, uputili apel nadležnima

Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) suočava se s ozbiljnom finansijskom krizom nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja BHANSA treba primiti za usluge upravljanja zračnim prostorom, naveli su iz ove agencije.

Ova blokada je, kako navode, posljedica arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenske firme Viadukt, koja nije direktno povezana s poslovanjem BHANSA-e, ali ima duboke posljedice po njeno poslovanje.

“Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rutnih naknada, koji čine 90 posto njenog budžeta, trenutno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plata za prethodni mjesec. Ova odluka donesena je uz konsultacije s predsjednicima sindikata, kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa te zaštitila prava svih zaposlenika”, naveli su iz BHANSA-e.

- OGLAS -

Kako kažu, situacija u Bosni i Hercegovini dodatno je destabilizovana, a posljednja događanja povezana s pljenidbom dovela su BHANSA-u u sami centar zbivanja.

“Uprkos svemu, BHANSA vjeruje u svoju snagu i sposobnost da prebrodi ovu krizu, te će iz nje izaći snažnija i otpornija, spremna ponovo dosegnuti nivo koji zaslužuje, iako će to možda zahtijevati određene žrtve. Menadžment BHANSA-e se zahvaljuje svim zaposlenicima na razumijevanju, strpljenju i predanosti koju svakodnevno pokazuju. Njihova podrška ključna je u ovim teškim trenucima”, poručili su.

- Advertisement -

Iz BHANSA-e su pozvali nadležne institucije da prepoznaju hitnost problema i pronađu rješenje koje će omogućiti nastavak nesmetanog rada, zaštitu zaposlenika i očuvanje međunarodnog ugleda naše zemlje u oblasti civilnog zrakoplovstva.

Članica Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević danas je navela da je Viadukt predvorje finansijskog pakla i kraha pred RS-om i BiH. Dodala je da 2,2 milijarde KM arbitraža viusi nad RS-om. Da će na račun BiH doći još dugova RS-a za naplatu rekao je danas za N1 Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH. On, između ostalog, smatra da RS na ovaj način želi finansijski uništiti BiH.

Na sjednici Vijeća ministara BiH održanoj u petak najavili su da će ovaj problem nastojati riješiti preko Fiskalnog vijeća BiH isplatiti ovaj dug što znači da bi veći dio isplatila Federacija BiH, a što svakako premijer Nermin Nikšić ne podržava i ne odobrava i najavio je da će uložiti veto na sjednici navedenog vijeća koja će biti održana danas u 14:00 sati, tačnije, za nekoliko minuta.

Osim Fiskalnog vijeća BiH, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je predložila da se naprave korekcije u budžetu BiH i sredstva izdvoje za otplatu duga navodeći da je to najbolja odluka. Međutim, Hasanović je mišljenja da je i to problematično.

Podsjetimo, Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnim pravnim i finansijskim posljedicama nakon što je izgubila arbitražni spor sa slovenskom kompanijom Viadukt. Arbitražno vijeće u Washingtonu obavezalo je BiH na isplatu 40 miliona eura, a dug svakodnevno raste zbog kamata. Ukoliko ne dođe do isplate, Viadukt prijeti zapljenom nekretnina Centralne banke BiH u Banjaluci, Mostaru i Brčko Distriktu, dok bi Eurocontrol mogao blokirati finansiranje BHANSA-e, što bi ugrozilo zračni saobraćaj u BiH. Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.

Vlada RS-a 2004. dodjeljuje koncesiju Viaduktovoj firmi HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.

Iste godine RS dodjeljuje koncesiju za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju originalnog projekta Viadukta.

Viadukt pokreće arbitražu 2014, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora.

Arbitražno vijeće u Washingtonu presuđuje u korist Viadukta i obavezuje BiH na isplatu 40 miliona eura, međutim, važno je istaći da svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viadukt raste 18.000 KM i on je sada veći od

Slovenačka firma “Viadukt i drugi” pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.

Svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viadukt raste za 18.000 KM zateznih kamata i već sada on iznosi oko 70 miliona eura.

Do ovog problema je došlo kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.

Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.

Shodno tome, radnici BHANSA-e, tačnije, kontrolori leta su već digli svoj glas i traže od nadležnih da riješe ovaj problem koji bi mogao imati ogromne posljedice po državu, a danas su iz ove agencije i potvrdili da im je opstanak itekako ugrožen.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA