Vlada RS dostavila je 33. izvještaj Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, u kojem se oštro kritikuje djelovanje visokog predstavnika Christiana Schmidta, navodeći da “njegovo nezakonito djelovanje predstavlja glavni uzrok političke krize u BiH”.
“Trideset i treći izvještaj RS Vijeću sigurnosti UN-a odnosi se na period od oktobra 2024. do aprila 2025. godine i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, Vlada RS izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a u cilju razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Vijeću sigurnosti i međunarodne zajednice”, navodi se u saopćenju Vlade RS.
Iz Vlade RS dodaju da su “članice Vijeća sigurnosti u martu ove godine jednoglasno izdale saopćenje u kojem ističu svoju podršku Dejtonskom sporazumu te pozvale na iskren, otvoren i konstruktivan dijalog u cilju očuvanja jedinstva i političke stabilnosti zemlje”.
Dodaju da “RS u potpunosti pozdravlja sadržaj ovog saopćenja i u narednim mjesecima će predano raditi na njegovoj realizaciji”.
“Kao i u prethodnim, i ovaj izvještaj u prvom dijelu ističe snažnu podršku RS Dejtonskom sporazumu, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i njenu nepokolebljivu posvećenost miru.
Podrška Dejtonu također znači da RS odbacuje mogućnost da BiH upravlja neizabrani stranac bez ikakve odgovornosti, što predstavlja očigledno kršenje jasnih odredbi Dejtonskog sporazuma, demokratskog ustavnog poretka BiH i suvereniteta zemlje”, navodi se u izvještaju Vlade RS.
Izvještaj Vlade RS pun je optužbi na račun visokog predstavnika Christiana Schmidta. Između ostalog se navodi kako “autokratske vladavine njemačkog birokrate po imenu Christian Schmidt, koji upravlja BiH odlukama, neograničenim ovlaštenjima, protivpravno uzurpirajući nadležnosti demokratskih zakonodavnih institucija BiH”.
Dio izvještaja precizira se kako Ured visokog predstavnika (OHR) podriva ustavni poredak BiH uspostavljen Dejtonskim sporazumom i doprinosi destabilizaciji zemlje.
Zatraženo je “potpuno zatvaranje OHR-a, uz tvrdnju da prisustvo stranih sudija u Ustavnom sudu BiH krši suverenitet zemlje i onemogućava evropski put BiH”.
U izvještaju se navodi i to kako su institucije vlasti RS kao odgovor na Schmidtov pokušaj da smijeni i zatvori predsjednika Dodika pokrenule proces vraćanja neustavno oduzetih entitetskih nadležnosti.
Vlada RS je u nekoliko navrata istakla kako “nema planove za otcjepljenje” te da se “zalaže za mir i poštivanje Dejtonskog ustava”. Istaknuta je i “trajna opredijeljenost RS za evropski put u BiH”.
Podsjetimo, Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija zasjedat će u utorak, 6. maja, a na toj sjednici će se obratiti visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt.
Prema našim informacijama, na sjednici će biti riječi o sigurnosnoj i političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, a osim Schmidta, mogla bi se obratiti i članica Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović.