Dio rudara Rudnika mrkog uglja (RMU) “Zenica” od sinoć je ostao u jami “Raspotočje” u znak protesta zbog neisplaćenih plata, nemogućnosti ovjere zdravstvenih knjižica, uskraćenog prava na liječenje za radnike i njihove porodice te zbog, kako navode, izostanka konačnog rješenja za zbrinjavanje zeničkih rudara kroz proces takozvane pravedne tranzicije.
Rudari ističu da obećanja koja su dobili nakon posljednjeg sastanka s nadležnim institucijama nisu ispunjena. Podsjećaju da je tada najavljeno kako će status rudara iz Zenice biti riješen do kraja prve trećine jula, ali da se to nije dogodilo.
“Od sinoć dio ljudi je ostao u jami zbog odugovlačenja isplate plata, nemogućnosti ovjere knjižica i liječenja za uposlenike i njihove porodice, kao i konačnog zbrinjavanja rudara Zenice kroz njihovu ‘pravednu tranziciju’, koja je sve osim pravedna”, poručili su rudari.
Podsjetimo, u radničkom neposluhu od početka sedmice nalaze se i rudari Rudnika mrkog uglja (RMU) “Kakanj”, koji su obustavili rad nakon što im je ponovo onemogućeno ostvarivanje prava na zdravstveno osiguranje i liječenje.
Time se dodatno produbljuje kriza u rudnicima Koncerna “Elektroprivreda Bosne i Hercegovine” (EPBiH), dok rudari upozoravaju da mjesecima čekaju ispunjenje obećanja nadležnih institucija.