Upućena su pitanja Sudu Bosne i Hercegovine u vezi sa slučajem protiv predsjednika RS, Milorada Dodika. Zanimalo nas je da li postoje nove informacije o eventualnom raspisivanju međunarodne potjernice, te koje bi bile pravne posljedice ukoliko prvostepena presuda postane pravosnažna, piše N1.
Odgovor koji smo dobili iz Suda BiH prenosimo u cijelosti:
„Sud nema novih saznanja u vezi sa zahtjevom za raspisivanjem međunarodne potjernice, stoga vas upućujemo da se obratite NCB Interpolu.
U vezi sa drugim pitanjem, Sud je optuženom Miloradu Dodiku izrekao kaznu zatvora u trajanju od jedne (1) godine, kao i mjeru sigurnosti – zabranu vršenja dužnosti predsjednika RS u trajanju od šest (6) godina, od dana pravosnažnosti presude.
Pravne posljedice osude propisane su članom 203a, stav 5., Krivičnog zakona BiH, i to:
a) prestanak službene dužnosti i zaposlenja;
c) zabrana obavljanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava;
d) zabrana sticanja službene dužnosti u istim organima.
Navedene posljedice nastupaju po sili zakona, po pravosnažnosti presude. To znači da, kada i ako presuda postane pravosnažna, optuženi Milorad Dodik neće moći obavljati nijednu od dužnosti ili poslova koji su navedeni u tačkama a), c) i d) člana 203a, stav 5., KZBiH.“
Ukoliko presuda ostane na snazi i nakon eventualnih žalbenih postupaka, to bi značilo da Dodik ne samo da više ne bi mogao biti predsjednik RS, već bi mu bilo onemogućeno obavljanje bilo kakve javne funkcije u institucijama koje se finansiraju iz javnih sredstava — uključujući zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast.