Izbori u Mostaru: Analiza dosadašnjih rezultata

- Advertisement -

Prema posljednjim rezultatima, HDZ je dobio 13 mandata, koalicija za Mostar 12,  Bh. blok šest mandata, Hrvatska republikanska stranka tri, a jedan pripada listi „Ostajte ovdje“, odnosno koaliciji SNSD-a i SDS-a. 

Obrađeno je 146 biračkih mjesta odnosno  97,33%, a na 4 biračka mjesta glasovi još uvijek nisu prebrojani kada je u pitanju gradska izborna jedinica.

- OGLAS -

U izbornoj jedinici 199 – gradska lista HDZ je osvojio 5 mandata, Koalicija za Mostar osvojila je 4 mandata, BH blok 2, a po jedan mandat osvojila je Hrvatska Republikanska stranka i koalicija SNSD-a i SDS-a.

- OGLAS -

U izbornoj jedinici 151-Jug HDZ i Koalicija za Mostar osvojili su po jedan mandat, dok je u izbornoj jedinici 152 Jugoistok koalicija za Mostar osvojila dva mandata.

  
 

U izbornoj jedinici 153 Jugozapad HDZ je osvojio 5 mandata, BH blok i HRS po jedan mandat.

  
Izborna jedinica 154 Sjever donijela je dva mandata Koaliciji za Mostar.
   

U izbornoj jedinici Stari grad Koalicija za Mostar osvojila je 3 mandata, Bh blok dva.

 

Izborna jedinica 156 Zapad HDZ-u je donijela dva mandata, Bh bloku HRS-u po jedan.

- OGLAS -

Postavlja se pitanje da li postoji šansa da dođe do promjene raspodjele i broja mandata uzimajući u obzir neobrađena biračka mjesta, glasove putem pošte i glasove mobilnih timova? Pa krenimo redom…

  1. Glasanje putem pošte može jedino utjecati na raspodjelu mandata u izbornoj jedinici 155 odnosno Starom Gradu, a u istoj izbornoj jedinici Prva mostarska Partija ima male šanse da osvoji mandat.
  2. Niko, prema prezentiranoj raspodjeli mandata nema velike šanse da poveća broj mandata ili vijećnika.
  3. Preostali glasovi, listići sa biračkih mjesta za glasanje putem pošte, glasovi Covid timova su mali, skoro zanemarivi i ne mogu utjecati na promjene u broju osvojenih mandata.
  4. Glasovi koji će pristići putem pošte i preostali glasovi jedino mogu utjecati na rang kandidata na listama, ali i to kako izuzetak.

Pod pretpostavkom da Koalicija za Mostar 2020, BH blok Mostar i Lista “Ostajte ovjdje – Zajedno za naš Mostar” ne dobiju ni jedan glas, a HDZ BiH i/ili HRS dobiju sve glasove (za pretpostavljenu 100% izlaznost) sa biračkog mjesta 153A003 CIM 3, ništa se ne bi promijenilo.

Pod pretpostavkom da Koalicija za Mostar 2020 dobije najmanje 30 glasova manje od Prve Mostarske Partije na ovom biračkom mjestu i onih koji glasaju putem pošte tada bi Koalicija za Mostar 2020 osvojila 2 mandata (bez obzira koliko glasova bude dobio BH blok), BH blok bi osvojio, također, 2 mandata, a Prva Mostarska Partija jedan mandat.

Na osnovu broja obrađenih listića i ostvarenih rezultata, te broja glasova koji trebaju doći poštom može se sa sigurnošću zaključiti da će konačan rezultat raspodjele mandata biti kako je to i prikazano na tabeli.

  

 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA