Restoran Labud na Vrelu Bosne (Ilidža), koji je u vlasništvu grupacije Hoteli Ilidža Alije Budnje ponovo je pod lupom institucija Kantona Sarajevo. Ovaj objekat, za kojeg je Vlada KS svojim aktom prije čak 12 godina, preciznije 23. aprila 2009., utvrdila da je bespravno izgrađen na području Spomenika prirode „Vrelo Bosne“, te da predstavlja „ekološki incident najvećeg stepena koji ugrožava zdravlje građana i uništava izuzetno prirodno bogatstvo i dovodi do zagađanje vrela“, i dalje, 12 godina nakon toga, neometano posluje!
Dodatno, iz Službe za prostorno uređenje Općine Ilidža u odgovoru protokolisanom 17. maja ove godine naveli su da su Hoteli Ilidža podnijeli zahtjev za izdavanje naknadne urbanističke saglasnosti za legalizaciju restorana “Labud” na Vrelu Bosne.
Gotovo da nevjerovatno zvuči da su, počevši od Vlade KS, u ovu priču uključene sve moguće nadležne institucije na nivou KS i Općine Ilidža, o čemu svjedoči i posljednji akt Kantonalne uprave za inspekcijske poslove izdat 18. maja prošle godine.
Također, Vladin zaključak iz 2009. godine otišao je i Kantonalnom tužilaštvu radi poduzimanja potrebnih radnji. No, ispada da Budnjinom objektu, za sada, ne može niko ništa.
Naime, iz Kantonalne inspekcije su naveli da je Vlada KS još 2009. godine naložila resornim ministarstvima da svako u okviru svog djelokruga odmah izdaju naloge nadležnim inspektoratima za uklanjanje bespravno izgrađenog objekta, i to u saradnji sa KJKP Rad i policijom. Kao krajnji rok za realizaciju ove naredbe naveden je 27. april 2009. godine.
No, samo dan kasnije Ministarstvu prostornog uređenja KS šalje se informacije u kojoj stoji da je predsjednik Uprave Hoteli Ilidža podnio zahtjev za legalizaciju objekta zajedno sa proširenjem za magacinski prostor i novu platformu za ljetnu baštu.
Poslije toga, Budnjo se žalio i na odluku Vlade KS, i sve je vraćeno na prvostepeni organ na ponovni postupak. A taj postupak traje do danas i još uvijek nije završen!
Kako se dalje navodi, Prostorni plan područja posebnog obilježja Spomenika prirode “Vrelo Bosne”, bez kojeg se u ovom slučaju ništa ne može uraditi, još nije donesen niti je donesena odluka o izradi tog plana.
Portal Fokus.ba zatražio službenim putem zvanično izjašnjenje Budnje odnosno Uprave Hoteli Ilidža u vezi sa ovom situacijom, no odgovor je izostao.
Radi ilustracije cijele ove situacije i “nemoći” države kada je riječ o sprovođenju zakona, potrebno je napomenuti i informaciju iz Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja KS a koja je prošle godine otišla Skupštini KS.
U njoj se, između ostalog navodi, da su inspektori Službe za inspekcijski nadzor Općine Ilidža prilikom izlaska na teren 23. marta 2009. na licu mjesta naredili obustavu građevinskih radova građevinskoj firmi, ali i investitoru. Gotovo mjesec kasnije, 21. aprila te godine inspektor je ponovo izašao na teren i konstatovao da radovi nisu obustavljeni, prenosi Fokus.ba.