11 C
Sarajevo
18.04.2025

Stevandić o zatraženoj reviziji: “Sud BiH se bori i protiv međunarodne istine”

Kako se moglo i očekivati, Stevandić je u svom maniru prvo uputio niz uvreda i optužbi na račun pravosudnih institucija u BiH nazivajući Državni sud "neustavnim".

Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, reagovao je na zahtjev Suda BiH za reviziju Interpolove odluke o odbijanju raspisivanja međunarodne potjernice za njim i predsjednikom RS, Miloradom Dodikom.

Kako se moglo i očekivati, Stevandić je u svom maniru prvo uputio niz uvreda i optužbi na račun pravosudnih institucija u BiH nazivajući Državni sud “neustavnim”.

Zatim je otišao korak dalje, pa je rekao da nije bilo dovoljno što je Interpol rekao da je riječ o političkom progonu, pa je zatim nastavio tvrditi da pokušaji njegove i Dodikove pravne odgovornosti zapravo predstavljaju napad na “međunarodnu istinu”.

- OGLAS -

“Oni sada ne samo da se bore protiv domaće istine da je riječ o pravosudnom progonu i nelegitimnim odlukama Christiana Schmidta, već se bore i protiv međunarodne istine koja je svakog dana sve jasnija”, kazao je Stevandić.

Podsjećamo, Sud BiH je raspisao centralnu potjernicu za Dodikom, Stevandićem i premijerom RS Radovanom Viškovićem nakon donesenih niza antiustavnih i spornih odluka u NSRS, a koje su uslijedile nakon prvostepene presude predsjedniku RS-a pred ovom državnom pravosudnom institucijom zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.

- Advertisement -

Raspisivanje centralne potjernice znači da policijske agencije ukoliko njih trojicu uoče, moraju odmah i djelovati, tačnije uhapsiti ih. Međutim, to se nije desilo, pa su tako Stevandić i Dodik prelazili državnu granicu i Sud BiH 27. marta izdao je naredbu, tačnije, zahtjev da se raspiše međunarodna potjernica. Njih trojica su osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka BiH. Međutim, za Viškovićem nije zatraženo raspisivanje međunarodne potjernice jer on nije napuštao granice države.

Odbijenica za raspisivanjem međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem od Interpola je stigla početkom aprila nakon što se žalila Srbija, međutim, pravosudne institucije BiH nisu odustale, pa je tako uslijedio i zahtjev Suda BiH za revizijom ove odluke.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA