15.57 Predsjedavajuća Vijeća čita prvostepenu presudu, a zatim će pročitati žalbe tužilaštva i odbrane.
15.55 Predsjedavajuća sutkinja Priska Nijambe podsjeća da je prva optužnica podignuta 1995. godine, da je Mladić bio u bjekstvu 16 godina, kao i da je od njegovog hapšenja prošlo preko deset godina.
Podsjeća na prvostepenu presudu – kojom je Mladić osuđen na doživotnu kaznu – i prelazi na ključne navode žalbi haških tužilaca i odbrane.
Kada krene na sažetak same Žalbene presude, Nijambe će spajati zaključke o pojedinim žalbenim navodima.
15.52 Advokatski tim Ratka Mladića nije sudnici. Advokat Dragan Ivetić iz zdravstvenih razloga nije mogao prisustvovati izricanju presude. Žalbeno vijeće je dozvolilo pravnoj savjetnici Odbrane Peti-Luiz Bagot (Peti-Louise Bagott) da prisustvuje izricanju presude.
15.40 U sudnici se, od Sudskog vijeća, nalazi samo jedna sutkinja, dok se predsjedavajuća Priska Matimna Nijambe (Prisca Matimba Nyambe) javlja putem videoveze.
Mladić je rekao da može pratiti suđenje na jeziku koji razumije.
15:33 Izricanje presude Ratku Mladiću
15.15 Ratko Mladić je doveden u sudnicu. Ismijavao je sve prisutne prije početka izricanja presude, javlja AFP.
15.10 Počelo je izricanje konačne presude Mladiću, koju će javnost, uključujući i medije koji se nalaze u samoj zgradi pratiti sa zakašnjenjem od pola sata.
14.53 Jedna od osoba ranije je isticala transparente u znak protesta protiv Suda u Hagu.
Naime, ispred zgrade Mehanizma osoba koja nije htjela da se predstavi medijima je ipak kazala da je tu u znak protesta “zbog nepravde” ovog suda. Na transparetnu kojni je nosio piše: “Alija & Bill = Srebrenica & deal”. Više na ovom linku.
14.50 Predstavnici udruženja žrtava upravo su ušli u zgradu Mehanizma. U sud ulazi i dio novinara koji su akreditovani da izricanje prate iz lobija.
14:27 Incident u Haagu: Traži se dolazak policije!
14:24 Šuhra Sinanović iz Haga za Face: Zar nad Bošnjacima iz Bratunca od 1992-1995. nije izvršen genocid?
“Danas sam ponovo pred Haškim tribunalom, bila sam ovdje i 2017. godine na prvostepenoj presudi, danas su mi emocije pomiješane. Očekujemo istinu i pravudu, međutim nije to samo za porodice žrtava nego i za čitavu BiH. Kao porodice očekujemo da bude doživotna presuda i da uđu one općine koje treba da uđu. Žao mi je sto moja općina, Bratunac nije uvrštena. Zar nad Bošnjacima iz Bratunca od 1992-1995. nije izvršen genocid? “, poručila je.
14:22 Murat Tarihović: Uoliko ne dođe do potvrđivanja presude, ostat će jedna neispunjena obaveza i ovog Tribunala
To su naša očekivanja, nadamo se da će doći do toga. Ukoliko ne dođe, ostat će jadan žal, jedna neispunjena obaveza i ovog Tribunala ali i pravda će biti uskraćena. – kazao Murat Tahirović.
14:20 Face iz Haga: Ekskluzivni dokumenti u posjedu Facea!
Ovo su tajni dokumenti i koji su se koristili u Hagu. Da je bilo volje da je bilo želje, moglo bi se to davno uraditi. Tužilaštvu nije bio cilj povezivanje RS-a sa Srbijom. Nije jasno zbog čega Bošnjački oficir za vezu Amir Ahmić te bosanski, probosanski političari nisu insistirali da se utvrdi veza i povezanost između RS-a i rukovodstva Srbije.
14:00 Pratite sprecijalnu emisiju na FACE TV-u
13:12 Srpski mediji uoči presude Mladiću: ‘Drogiraju ga, da je sve po zakonu morali bi ga osloboditi‘
“Da se stvarno sudi po zakonu, Mladića bi morali osloboditi”, objavio je na naslovnici provladin tabloid Informer, dok tabloid Alo uz naslov “Mladića drogirali” prenosi nagađanja kako su haškog optuženika i ratnog zločinca “kljukali lijekovima” da bi mogao “izdražati izricanje presude”.
12:46 Darko Mladić, sin ratnog zločinca: Čuli smo se, osjeća se dobro, vjerujem u oslobađajuću presudu
Darko Mladić rekao je za RTRS da je jutros razgovarao sa ocem i da vjeruje u oslobađajuću presudu
12:45 Odbrana zločinca Mladića pokušala odgoditi izricanje presude
Advokati ratnog zločinca Ratka Mladića tražili su odgodu izricanja presude s obzirom na to da ne mogu da prisustvuju objavi u Hagu. U podnesku koji su poslali Žalbenom vijeću, advokat Dragan Ivetić ne može prisustvovati zbog bolesti a Branko Lazić zato što mu to Mladić ne dozvoljava.
Mladić je tražio, kako je navela Odbrana, da u sudnici moraju prisustvovati obojica branilaca.
Žalbeno vijeće je odbilo ovaj zahtjev, a odbrana je umjesto njih tražila da prisustvuje pravna savjetnica Peta-Luiz Bagot.
Mladić je više puta tražio odgodu postupka zbog zdravstvenog stanja, kao i da ga se pusti na liječenje u Rusiju, ali je ovo više puta odbijano.
Tokom izricanja prvostepene presude se također žalio na visok pritisak, nakon čega je uklonjen iz sudnice.
Na Face TV, našem Youtube, kanalu, ali i portalu od 14 sati moći ćete UŽIVO, iz minute u minutu pratiti izricanje konačne presude Mladiću, kao i javljanje našeg reportera UŽIVO iz Haga, te ekskluzivne goste.
Ratko Mladić rođen je 12.3.1943. godine u selu Božinovići, opština Kalinovik. Bio je general i komandant Vojske Republike Srpske od 1992. do 1996. godine.
Jedna od njegovih upamćenih rečenica ostala je urezana kao bolna u sjećanjima svih građana Srebrenice.
„Evo nas, 11. jula 1995. godine, u Srpskoj Srebrenici,u oči još jednoga velikog praznika srpskog,poklanjamo Srpskom narodu ovaj grad i napokon došao je trenutak da se posle Bune protiv Dahija, Turcima osvetimo na ovom prostoru.”
- Najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
- Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
- Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
- Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
- Kao bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske osuđen je 2017. godine na kaznu doživotnog zatvora prvostepenom presudom ICTY.
- Danas sedamdesetdevetogodišnji Mladić je na doživotni zatvor osuđen zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH koji je trajao od 1992. do kraja 1995. godine i u kojem je stradalo oko 100.000 bosanskohercegovačkih građana.
- Utvrđeno je da je kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.
- Osuđen je po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
- Na presudu, izrečenu 22. novembra 2017. godine, žalili su se i Haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana. Žalbeni postupak proveden je u avgustu prošle godine.
- Mladićeva odbrana tražlila je da Žalbeno vijeće poništi zaključke Pretresnog vijeća i da donese oslobađajuću presudu ili ponovno suđenje, odnosno umanjenje izrečene kazne.
- Tužilaštvo je uložilo žalbu po dva osnova – osporavajući oslobađajući dio, s prijedlogom da se osudi i za genocid u Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
- Tokom procesa, koji je počeo 16. maja 2012. godine i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala. Sud je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica.