Crnogorski ministar pravde, Bojan Božović, podijelio je ključne činjenice u slučaju Ace Martinovića u cilju interesovanja javnosti i sprečavanja širenja netačnih informacija.
Božović je kazao da su 29. novembra 2022. godine, postupajući po naredbi Osnovnog suda u Cetinju, pripadnici OB Cetinje izvršili pretres stana i drugih prostorija koje je koristio Martinović sa Cetinja i tom prilikom je pronađeno i oduzeto nedozvoljeno oružje, prenosi Cdm.me.
“Aco Martinović je osuđen 8. novembra 2024. godine na kaznu zatvora od tri mjeseca, za krivično djelo ‘Nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija'”, rekao je ministar Božović.
Dalje pojašnjava da je branilac Martinovića izjavio žalbu 18. decembra 2024. godine, a nije donijeta odluka Višeg suda u Podgorici.
“Po kaznenoj evidenciji je smatran neosuđivanim licem jer je presuda od 2005. godine u međuvremenu brisana zbog prestanka pravnih posljedica osude (nastupio krivičnopravni institut rehabilitacije), tako da se on smatrao neosuđivanim u vrijeme izricanja prvostepene presude”, kazao je Božović.
Kako je istakao, svjesni brojnih nedostataka, ali i nedovoljno preciznih odredaba i blagih sankcija koje su bile propisane za krivično djelo “Nedozvoljeno držanje oružja’, ali i zbog obaveza usklađivanja nacionalne legislative sa UN Protokolom o oružju, u decembru 2023. godine su usvojili Izmjene i dopune Krivičnog zakonika (KZ).
“S tim u vezi, izvršena je, prije svega, izmjena člana 403 KZ-a na način da su jasno odvojene radnje držanja i nošenja vatrenog oružja, njegovih dijelova, municije i eksplozivnih materija”, kazao je Božović.
On navodi da je po novom KZ-u sada zaprijećena kazna za držanje oružja od tri mjeseca do tri godine, za razliku od prethodnog rješenja, u kojem je za osnovni oblik bila propisana kazna zatvora od samo tri mjeseca.
“Sem toga, novim KZ-om smo predvidjeli da je za nedozvoljeno nošenje oružja predviđena kazna zatvora od jedne do pet godina. Također, propisani su i teži oblici ovog krivičnog djela”, rekao je Božović.
“Iako”, poručuje, “korijene ovakvih tragedija, kao i sredstva za sprečavanje istih, ne možemo naći u krivičnopravnim modelima jer je riječ o dubokim psihosocijalnim slučajevima, zalagati se za što strože sankcije po pitanju nedozvoljenog nošenja oružja i drugih eksplozivnih materija, o čemu će sigurno biti riječi i na sutrašnjoj sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost.”