Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ponovo je putem društvene mreže X kritikovao Centralnu izbornu komisiju Bosne i Hercegovine i uvođenje novih tehnologija u izborni proces.
Dodik je iznio niz tvrdnji o navodnim manipulacijama, korupciji i mogućem prekrajanju volje birača, ali za svoje optužbe nije ponudio dokaze.
Prema njegovim riječima, u Bosni i Hercegovini se, uz birače i političke stranke, pojavio i „treći ključni subjekt“ izbornog procesa – skener.
„Taj treći je, po svemu sudeći, najvažniji. Sve je njemu podređeno“, ustvrdio je Dodik.
Tvrdi da će glasanje biti prekomplikovano
Dodik tvrdi da glasački listići nisu kreirani kako bi biračima olakšali glasanje, već da bi bili prilagođeni skenerima.
Prema njegovom opisu, listići će izgledati poput listića za igre na sreću, s velikim brojem brojeva i bez istaknutih imena kandidata. Naveo je i da će birači uz listić dobiti svojevrsnu knjižicu s uputama.
„Glasanje je svugdje rutinska stvar, a u BiH će biti ozbiljan naučno-obrazovni poduhvat“, napisao je lider SNSD-a.
Dodik je ustvrdio i da se izborni proces ne provodi prema zakonu koji je usvojila Parlamentarna skupština BiH, već prema odlukama koje je nametnuo stranac.
Postavio niz pitanja CIK-u
Predsjednik SNSD-a naveo je da članovi CIK-a, prema njegovom mišljenju, ne mogu odgovoriti na osnovna tehnička pitanja o provođenju izbora.
Pitao je koliko će trajati glasanje jednog birača, koliko je vremena potrebno za potvrdu identiteta te kako će sistem funkcionirati kada istovremeno bude poslano nekoliko stotina ili više od hiljadu zahtjeva.
Postavio je i pitanja o mogućim prekidima internetske veze, vremenu potrebnom za skeniranje glasačkih listića, prelasku iz jedne baze podataka u drugu te broju tehničara potrebnih na biračkim mjestima.
„Zašto će se u BiH glasati na način koji ne postoji ni u jednoj evropskoj državi“, upitao je Dodik, nakon čega je ustvrdio da su razlog „novac i manipulacija“.
Predviđa kolaps 4. oktobra
Dodik predviđa da će izborni sistem 4. oktobra doživjeti potpuni kolaps.
Osvrnuo se i na mogućnost odgađanja izbora, poručujući da nesposobnost i korupcija ne mogu predstavljati vanredne okolnosti. Članove sadašnjeg saziva CIK-a ponovo je optužio za korupciju, također bez navođenja dokaza.
Na kraju je pozvao vlasti u RS da aktiviraju entitetsku izbornu komisiju i organiziraju izbore ukoliko, kako predviđa, sistem CIK-a doživi kolaps.