30 C
Sarajevo
23.07.2025

Hrišćanske vođe iz Gaze se vratile “slomljenih srca”, uznemireni onim što su vidjeli

Crkveni vođe u Jerusalemu kažu da su se vratili sa putovanja u Gazu „slomljenih srca“, opisujući gladne ljude i djecu koja “ni ne trepću” na zvuk bombardovanja.

“Vidjeli smo ljude kako satima stoje na suncu u nadi da će dobiti običan obrok“, rekao je novinarima latinski patrijarh, kardinal Pierbattista Pizzaballa, prenosi BBC.

“Ovo je poniženje koje je teško podnijeti kada ga vidite svojim očima. Moralno je neprihvatljivo i neopravdano”, dodao je.

- OGLAS -

Grčki pravoslavni patrijarh, Teofil III, rekao je da će njegova Crkva „biti solidarna“ sa „cijelim narodom Gaze“.

Dvojica crkvenih lidera su bili u rijetko dozvoljenoj posjeti ratom razorene zone, nakon što je izraelska vojska prošle sedmice pogodila katoličku crkvu Svete porodice u gradu Gazi, ubivši dvije žene i jednog muškarca.

- Advertisement -

Mediji su prenijeli da je američki predsjednik Donald Trump uputio ljutiti poziv izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu zbog udara, koji je uslijedio nekoliko dana nakon navodnog napada ekstremističkih izraelskih doseljenika pored ruševina drevne crkve u hrišćanskom selu Tajbeh na okupiranoj Zapadnoj obali.

Netanyahuova kancelarija izrazila je duboko žaljenje, rekavši da je „zalutala municija“ pogodila crkvu u Gazi.

Međutim, lokalni hrišćani su doveli u pitanje da li je mjesto bogosluženja namjerno ciljano.

Blizu 400 ljudi se sklonilo u kompleksu, koji se nalazi u dijelu grada Gaze, a sada je pod izraelskim naređenjima za evakuaciju.

Na konferenciji za novinare, Pizzaballa je napomenuo da hrišćani pate na isti način kao i drugi Palestinci.

“Tri osobe su poginule u našoj zajednici, ali hiljade su već poginule u Gazi”, rekao je.

Dodao je da je nedavno nasilje doseljenika u Tajbehu dio „šireg fenomena“ na Zapadnoj obali koja „postaje zemlja bez zakona“.

Iako je italijansko ministarstvo spoljnih poslova objavilo da su patrijarsi ušli u Gazu sa 500 tona pomoći, Pizzaballa je rekao da “ni gram” još nije uspio da uđe zbog logističkih problema.

Opisao je razočaranje onih koji su došli u crkvu nadajući se milostinji.

Usred nekih od najozbiljnijih nestašica hrane u 21 mjesecu rata, Pizzaballa i Teofil III rekli su da su sreli ljude „potpuno izgladnjele“ i dali su izvještaj o široko rasprostranjenom razaranju.

“Prošli smo kroz prašinu ruševina, pored srušenih zgrada i šatora svuda: u dvorištima, uličicama, na ulicama i na plaži. Šatori koji su postali domovi za one koji su sve izgubili”, rekao je Pizzaballa na kraju svoje četvorodnevne posjete.

Prošle sedmice, dvojica crkvenih vođa predvodili su delegaciju stranih diplomata u Tajbeh, sjeverno od Ramale, gdje su stanovnici i lokalni sveštenici prijavili nekoliko napada doseljenika.

Najozbiljniji je bio požar koji je buknuo pored ruševina vizantijske crkve Svetog Đorđa.

U saopštenju izraelske policije u utorak se navodi da je specijalna istražna jedinica utvrdila da „suprotno obmanjujućim izvještajima, nije pričinjena nikakva šteta“ crkvi.

Navodi se da je požar bio ograničen na susjedni otvoreni prostor i da podmetanje požara još nije potvrđeno.

Međutim, jedan svjedok je rekao za BBC da je vidio doseljenike kako pale vatru, a drugi su optužili izraelske snage bezbjednosti da nisu reagovale na njihove prijave.

Seljani kažu da su ekstremisti zauzeli njihove parcele na ivici Tajbeha i redovno ih uznemiravaju, dovodeći stoku da jede njihove masline.

“Ono što se dešava je zaista smiješno i tjera ljude da napuste svoje domove, jer Izraelci stavljaju ruke na našu zemlju”, rekao je za BBC bivši gradonačelnik i suosnivač pivare Tajbeh, Daoud Khoury.

Rekao je da je zabrinut da će ekstremistički doseljenici i ekonomski pad od početka rata u Gazi primorati više hrišćana da emigriraju.

Američki ambasador u Izraelu, Mike Huckabee, također je posjetio Tajbeh u subotu.

U saopštenju je potom osudio napad u blizini crkve kao „čin terora“ i zahtjevao „oštre posljedice“ za odgovorne.

Huckabee, koji je također evangelistički pastor, poznat po svojim ranijim snažnim izjavama u kojima podržava jevrejska naselja, koja se smatraju ilegalnim prema međunarodnom pravu, napisao je na X:

“Skrnavljenje crkve, džamije ili sinagoge je zločin protiv čovječanstva i Boga”.

Kao odgovor na saopštenje izraelske policije, napisao je da požar nije pripisao nijednoj grupi, da je „bez obzira na to, to bio zločin i zaslužuje posljedice“.

Na konferenciji za novinare u Jerusalimu, Teofil III je rekao da se mora podržati mala hrišćanska zajednica da ostane u Gazi, blizu svojih svetih mjesta „punih historije“.

Tokom svog putovanja, Pizzaballa je rekao italijanskim novinama da će katoličko prisustvo ostati na teritoriji „šta god da se desi“.

Dvojica lidera su ponovili pozive pape Lava i sve većeg broja međunarodnih lidera za prekid vatre u Gazi i oslobađanje preostalih talaca koje drži Hamas.

“Nismo protiv Izraela. Ali moramo otvoreno i jasno reći da je ova politika izraelske vlade u Gazi neprihvatljiva i da je moralno ne možemo opravdati“, rekao je Pizzaballa, koji je poznat kao pristalica međuverskog dijaloga.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA