Stanovnici Jerusalema se spremaju za desničarski marš kroz muslimanska područja Starog grada, godišnji događaj koji je često praćen nasiljem, javlja Guardian.
Provokativna parada na Dan Jerusalima u kojoj učestvuju hiljade jevrejskih nacionalista slavi izraelsko zauzimanje i okupaciju istočnog Jerusalema i njegovih svetih mjesta u ratu 1967., potez koji nije međunarodno priznat. Na ovim događajima često dođe do nasilnih sukoba između demonstranata i palestinskih stanovnika Starog grada, te se često mogu čuti antiarapski govori mržnje i palestinska imovina bude uništena.
Nakon sedmica nemira 2021. godine, premijer Benjamin Netanyahu naredio je da se u posljednji trenutak promijeni ruta parade za muškarce, kako bi se izbjegla glavna saobraćajnica u muslimanskoj četvrti, ali nasilje tog dana je ipak doprinijelo izbijanju 11-dnevnog rata između Izraela i Hamasa.
Godine 2022. ruta nije promijenjena uprkos upozorenjima s više strana, uključujući od bivšeg američkog ambasadora u Izraelu Toma Nidesa, da bi to moglo izazvati još nasilja. Odaziv veći nego inače, od oko 70.000 ljudi, rezultirao je desetinama ozlijeđenih u izraelsko-palestinskim sukobima i sukobima s policijom.
Prošlogodišnja parada, koja je uslijedila nekoliko dana nakon što je prekid vatre doveo do okončanja petodnevnog nasilja između Izraela i Hamasa, prošla je bez većih incidenata. Ove godine, nakon napada Hamasa 7. oktobra i razornog rata u Gazi, tenzije u svetom gradu rastu.
Izraelski krajnje desničarski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir, koji je zadužen za policiju, rekao je prošle sedmice da će učestvovati i ohrabrio pristalice da se pridruže.
Izraelska policija saopćila je u utorak da će oko 3.000 policajaca biti raspoređeno u Starom gradu i okolnim područjima u srijedu popodne i da će nekoliko glavnih puteva biti zatvoreno.
“Policija poziva učesnike marša zastave i javnost da slijede policijske upute, izbjegavaju svako fizičko ili verbalno nasilje i dopuste da se događaj odvija bezbjedno uz striktno poštovanje reda i zakona“, navodi se u saopštenju.
“Svake poremećaje ili akte nasilja će odlučno rješavati policija“, dodaje se.
Ruta parade ne prolazi kroz brdo hrama, poznato Palestincima kao al-Haram al-Sharif i dom džamije al-Aqsa – najsvetijeg mjesta u judaizmu i trećeg najsvetijeg u islamu – što je također uobičajeno žarište nasilja.
Palestinska uprava i jordanski vakuf, koji upravlja muslimanskim svetinjama u Starom gradu, nisu odmah komentirali planove da se parada održi kao i obično. Proteklih godina arapski zvaničnici bili su glasni u svom protivljenju ovom događaju.
Ulice jerusalimskog Starog grada bile su mirne od izbijanja novog rata, sa malo turista ili hodočasnika, a mnoge trgovine i restorani su zatvoreni.
Područje brda hrama također je bilo neobično mirno: Izrael je od oktobra ograničio pristup toj lokaciji za palestinske muškarce starije od 55 i žene starije od 50 godina.
Prema dugogodišnjem kompromisnom sporazumu, Jevrejima je dozvoljeno da posećuju, ali ne i da se mole na tom mestu. Posljednjih godina, međutim, sve veći broj jevrejskih posjetitelja, koji se ponekad mole ili dolaze uz policijsku pratnju, a to je prouzrokovalo dugogodišnje strahove Palestinaca da Izrael planira anektirati to područje.
U maju je Ben-Gvir prvi put posjetio kompleks od 7. oktobra. Njegova stranka Jewish Power se dugo zalagala za jevrejski suverenitet nad ovim lokalitetom.