Posebni predstavnik Europske unije EU za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak kazao je kako će tijekom ovog tjedna u Ženevi sudjelovati u važnim diskusijama o zapadnom Balkanu te se posebice usredotočiti na praćenje dogovorenog tijekom posljednjeg sastanka glavnih pregovarača dviju zemlja u Bruxellesu.
“Započet ću svoj tjedan u Ženevi važnim diskusijama o zapadnom Balkanu. Ovaj tjedan ću također biti u potpunosti fokusiran na praćenje onoga što je dogovoreno tijekom našeg posljednjeg sastanka glavnih pregovarača”, naveo je Lajčak na Facebooku.
Glavni pregovarači Srbije i Kosova Petar Petković i Besnik Bislimi sastali su se posljednji put 24. listopada u Bruxellesu kako bi razgovarali o normalizaciji odnosa a u procesu dijaloga koji već više od desetljeća vode pod pokroviteljstvom Europske unije.
Lajčak je nakon tog sastanka rekao da nije bilo pomaka u normalizaciji odnosa dviju zemalja, ali da je optimističan zbog određenog napretka postignutog u nekim drugim ključnim pitanjima.
“Nema rezultata po pitanju pomaka u normalizaciji odnosa. Srbija i dalje inzistira na djelomičnoj implementaciji, po ideji ‘mi nešto, vi nešto'”, rekao je nakon sastanka u Bruxellesu glavni pregovarač Kosova Besnik Bislimi
Prema posljednjem izvješću Europske Komisije, Srbija nije postigla nikakav napredak u vanjskoj i sigurnosnoj politici, a posebno brinu odnosi s Rusijom i Kinom te izostanak napretka u normalizaciji odnosa s Kosovom.
Visoki predstavnik EK za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell istaknuo je da dijalog s Kosovom, koji je ključan za napredak obje strane u procesu eurointegracija, nije pokazao željene rezultate dok Beograd i Priština pokušavaju usuglasiti normalizaciju odnosa.
Pod pokroviteljstvom Europske unije Beograd i Priština su u travnju 2013. godine u Bruxellesu potpisali sporazum o normalizaciji odnosa, ali je taj proces dospio u slijepu ulicu nakon što su prištinske vlasti zatvorile paralelne institucije koje na sjeveru Kosova kontrolira Beograd.
U veljači 2023. godine su obje strane u Bruxellesu prihvatile europski plan za Kosovo, koju podupiru i Sjedinjene Američke Države, a mjesec dana kasnije u Ohridu i aneks tog plana, ali se još nisu približile rješenju, dok međusobne odnose prate stalne napetosti i uzajamne optužbe.