Njemački medij Tagesschau izvijestio je da je Savezni ured za zaštitu ustava Njemačke (Bundesamt für Verfassungsschutz) donio konačnu odluku o krajnje desničarskoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) – stranka je službeno proglašena “potvrđenom desnoekstremističkom organizacijom”.
Do sada je AfD na saveznom nivou bila pod nadzorom kao “sumnjiv slučaj” zbog mogućih ekstremističkih aktivnosti, ali nakon višegodišnjeg prikupljanja dokaza, Verfassungsschutz je jutros saopštio da nema više dvojbi: cijela stranka predstavlja opasnost za ustavni poredak Savezne Republike Njemačke.
U zvaničnom saopštenju navodi se da su “značajan porast dokaza” i njihova višestruka potvrda doveli do ove značajne promjene u ocjeni.
Prema informacijama njemačkog javnog servisa ARD i njegove redakcije iz Berlina, odluka je zasnovana na opsežnom izvještaju koji obuhvata preko 1.000 stranica. U izvještaju se navodi da AfD sistematski narušava temeljna demokratska načela, vladavinu prava i ljudsko dostojanstvo – vrijednosti koje čine osnovu njemačkog ustavnog poretka. Zbog ovih prekršaja, Savezni ured više ne koristi termin “sumnja”, već potvrđuje da je ekstremizam sastavni dio djelovanja i političkog identiteta AfD-a.
AfD je još 2019. godine klasificiran kao “početni slučaj nadzora”, što je Verfassungsschutzu omogućavalo praćenje samo javnih izjava stranačkih funkcionera. Već 2021. godine, stranka je prešla u kategoriju “sumnjivog slučaja”, čime su obavještajnim službama omogućene ozbiljnije metode nadzora, uključujući prikupljanje informacija putem doušnika, nadzor komunikacija i finansijske istrage – sve uz odobrenje komisije G10 Bundestaga.
AfD je od početka osporavao postupke obavještajne službe, uključujući i javno objavljivanje njihovih procjena. Međutim, Upravni sud u Kelnu, a kasnije i Viši upravni sud u Münsteru, potvrdili su zakonitost nadzora.
Iako konačna odluka najvišeg upravnog suda u Leipzigu o pravnoj ispravnosti klasifikacije “sumnjivog slučaja” još nije donesena, očekuje se da će se baviti proceduralnim detaljima, a ne suštinom slučaja.
Sud u Münsteru je ranije pozvao Verfassungsschutz da donese konačnu odluku o potvrđivanju sumnji u ekstremizam – što je sada i učinjeno. Prema Tagesschauu, s ovom odlukom se čekalo zbog ranijih izbora za Bundestag, kako Savezni ured ne bi bio optužen za miješanje u izborni proces.
Nova ocjena Verfassungsschutza dodatno raspiruje raspravu o mogućoj zabrani AfD-a. Međutim, kako ističe Tagesschau, ne postoji automatska povezanost između proglašenja stranke ekstremističkom i njene zabrane. Odluka o zabrani političke je prirode i može biti donesena samo ako Bundestag, Bundesrat ili njemačka vlada podnesu zahtjev Ustavnom sudu.
Inicijativa zastupnika CDU-a Marka Vandervica za zabranu AfD-a, pokrenuta ranije, propala je u januaru zbog nedostatka podrške.
Unatoč svemu, AfD godinama tvrdi da je pod nadzorom iz političkih razloga i očekuje se da će pokušati osporiti ovu najnoviju odluku Saveznog ureda pred sudom. Ipak, činjenice su jasne – AfD je sada zvanično proglašen organizacijom čiji je ekstremizam dokazan i opasan po ustavni poredak.
Ova ocjena već je ranije primijenjena na ogranke stranke u njemačkim pokrajinama Saksoniji, Tiringiji i Saksoniji-Anhalt, a od sada vrijedi i za cijelu saveznun stranku.