-0.1 C
Sarajevo
13.01.2025

Bombardiranje Srbije i rat na Balkanu zauvijek promijenio američku vojsku (VIDEO)

Tog poslijepodneva 12. aprila 1999. godine brigadir general Dan Leaf u kokpitu aviona F-16 pokušavao je zaustaviti masakr koji se događao ispod njega. On je zapovjednik 315. vojne jedinice Air Expeditionary Wing, koje je krenula iz Italije. NATO vojna akcija protiv Jugoslavije započela je 24. ožujka 1999. godine, u kojoj su britanske i američke snage zračnim napadima pokušavale zaustaviti kampanju etničkog čišćenja koju je provodila Jugoslavija.

Ta će borba biti kratka i trajati 78 dana, no korištenje zračnih snaga kako bi se utjecalo na stanje na tlu bit će revolucionarna. Američke zračne snage prihvatile su nove tehnologije, poput bespilotnih letjelica, i dotadašnje taktike zamijenile novima, kao što je upotreba F-16 i B-2 bombardera, koji su se pokazali ključnima u budućim ratnim situacijama u Afganistanu i Iraku.

Tada su Leaf i pilot aviona koji je letio uz njegov avion, slijedili konvoj u čijem je središtu bio kamion s gorivom.

- OGLAS -

“Mogli smo vidjeti grad kojeg su upravo zapalili, dijelove grada, i imali smo samo malo vremena. Oni su žurili da čim prije stignu do utočišta u gradu jer su znali da ih nećemo napasti kada dođu tamo. Mi ćemo zaštiti grad kojeg su oni htjeli zapaliti”, prisjeća se.

Par F-16 borbenih zrakoplova letjeli su bez podrške sa zemlje, oslanjajući se na svoje kamere kako bi identificirali mete, i na lasere za navođenje oružja. Jedan je zrakoplov odredio metu za drugi avion koji je pucao.

- Advertisement -

“On je ispucavao rakete i zatim sam ja ispustio dvije, i završilo posao sa još jednom. Naježim se kad samo pomislim na to”, rekao je Leaf.

Gotovo desetljeće ranije svijet je prvi uvid u moderna precizna oružja dobio tijekom Zaljevskog rata. Na pres konferenciji u Pentagonu prikazane su bombe koje ulaze u dimnjake i kroz prozore, što je bio dramatični prikaz vrijednosti oružja s laserskim navođenjem. No realnost je da je manje do 10 posto municije izbačene tijekom operacije Pustinjske oluje bilo s preciznim navođenjem. Tijekom NATO-ovog bombardiranja taj se postotak povećao na 29.

F-16 su najčešće lovili pokretne mete, misije koje će postati uobičajene desetljeće kasnije. Ali su i dobili vrijedno iskustvo u koordinaciji snažnih udara na fiksirane mete, piše Popular Mechanics.

“Došli smo do toga da četiri letjelice mogu baciti osam bombi i imati gotovo simultane udare sa različitih aviona na različitim dijelovima neba. Bilo je to umijeće ratovanja”, kaže Leaf.

Veliki bombarderi su podnosili veliku težinu, NATO operacija bila je prva koja je koristila sva tri teška bombardera američkog ratnog zrakoplovstva u borbi. Samo 10 B-52, B-1 i B-2 dostavili su gotovo pola od ukupno 23.000 te municije bačene tijekom bombardiranja.

 

 
- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA