5 C
Sarajevo
01.10.2024

Sastanak lidera zapadnog Balkana: Vučić će moliti Makrona, BiH nema konsezus, Rama će pozvati predstavnike Kosova..

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Sjeverne Makedonije i Albanije Zoran Zaev i Edi Rama sastali su se u Ohridu kako bi nastavili dogovore u vezi sa uspostavljanjem slobodnog protoka roba, proizvoda i usluga u tri države i pozvali ostale zemlje zapadnog Balkana da se priključe toj incijativi.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nema potrebu da se dodvorava nekome i ponavlja da evropski put nema alternatiu, već da ulazak u EU ne zavisi samo od samih država.

“Može šest mladića da voli jednu devojku, ali ona može da bude nezainteresovana. Mi smo završili 50 odsto posla, a to je da se oni nama sviđaju, ali 50 odsto je i da li se mi njima sviđamo. Najvažniji je život naših građana, mene zanima bolji život mojih ljudi. Naše analize govore da će prvo korist imati građani Severne Makedonije, Albanije, pa tek u Srbiji. Kao što za Ramu kažu da će biti u Jugoslaviji, meni je to smešno. Meni zameraju da stvaram veliku Albaniju. Šta imate protiv toga da se brže prolazi kamionima”, upitao je Vučić.

- OGLAS -

On je dodao da su zvaničnici zapadnog Balkana “malo stariji” i pametniji, pa su shvatili da je potrebno da se udružuju umjesto da se ogovoraju.

“Mi se nalazimo na evropskom putu, ali imamo oči i uši, umemo da vidimo realnost”, rekao je Vučić i dodao da će se sa predsjednikom Francuske Emanuelom Markonom videti sutra te da će pitati ono što je važno i za Zaeva i za Ramu.

- Advertisement -

“Moliću za podršku na evropskom putu za sve nas i tražiću podršku za ovaj projekat”, rekao je Vučić.

Ministrica privrede Crne Gore Dragica Sekulić rekla je da je Crna Gora najbliža ulasku u EU od svih zemalja na Balkanu jer nema otvorene sukobe ni sa jednim susjedom.

“Ovo je nastavak našeg dogovora od pre nekoliko godina da se ne sastajemo u evropskim gradovima, već u državama zapadnog Balkana kako bismo definisali najbolje modele za rješavanje izazova sa kojima se suočavamo. Mi u BiH nemamo konsenzus ni zvaničan stav o ovoj inicijativi”, rekao je Zvizdić.

On je kazao da će BiH svoj konačan stav donijeti u skladu sa svojim procedurama i poslije ozbiljne analize ovlaštenih institucija.

“Dobili smo potvrdu da cilj ove inicijative nije da se derogiraju postojeći sporazumi poput CEFTA i ostalih, već postoji prostor da se saradnja proširi. Treba kontinuirano raditi na unapređenju ekonomske saradnje koja će unaprediti procese izgrade pomirenja u regionu”, rekao je Zvizdić.

Zvizdić je rekao da se nada da će ovo doprinijeti da neki procesi budu završeni poput utvrđivanja granica između BiH i Hrvatske, kao i Srbije pre nego što granice na zapadnom Balkanu budu otvorene.

Premijer Albanije Edi Rama rekao je da nije ideja da se podijeli zapadni Balkan koji je ionako rascjepkan, već obuhvatiti sve zemlje Balkana.

“Osnovna karakteristika je da je ovaj dokument unutrašnja želja, a ne pod patronatom spolja”, rekao je Rama.

On je najavio da će sljedeći sastanak biti 21. decembra u Draču, a na tom samitu će biti predstavnik EU za spoljnu politiku Žozef Borel.

“Želimo da u Draču vidimo i Crnu Goru i BiH koji će želeti da uđu u cijeli ovaj proces, a da u proces bude uključeno i Kosovo ravnopravno i na legalnim osnovama. Nije smetnja da premijer i predsjednik Kosova ravnopravno razgovaraju sa svima i da se dogovore o svim dijelovima ovog sporazuma”, poručio je Rama.

Rama je kazao da pet godina od početka Berlinskog procesa učešće Kosova nije stavljeno pod znak pitanja.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA