RTRS-u blokirani računi: Upitna isplata plata za 603 zaposlena

Finansijska neizvjesnost.
- Advertisement -

Računi Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) blokirani su od 7. jula u postupku izvršenja presude prema kojoj RTRS BHRT-u treba isplatiti oko 5,5 miliona KM.

Prema navodima RTRS-a, presuda kojom je BHRT obavezan toj medijskoj kući isplatiti 17,7 miliona KM još nije izvršena, niti je račun BHRT-a blokiran po tom osnovu.

- OGLAS -

U Okružnom privrednom sudu u Banjoj Luci 12. augusta održano je novo ročište o blokadi računa RTRS-a. Odluka suda još se očekuje, dok 603 zaposlena u ovoj medijskoj kući sa neizvjesnošću čekaju isplatu plata planiranu za 20. august.

- OGLAS -

Na ročištu je advokat BHRT-a zatražio da se kao dokazi uvrste izvještaji direktora BHRT-a dostavljeni Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH te da se direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović ponovo sasluša.

U raspravu o ovom slučaju uključili su se i predstavnici vlasti RS-a. Predsjednik RS-a Siniša Karan poručio je da će, u okviru svojih ustavnih ovlaštenja, zaštititi javni servis ovog entiteta.

Ministar pravde RS-a Goran Selak iznio je tvrdnje o različitom postupanju prema pravosnažnim sudskim odlukama i istakao da se prilikom njihovog izvršenja mora voditi računa da ne bude ugroženo osnovno funkcionisanje RTRS-a.

„RTRS je javni servis i institucija od posebnog javnog interesa za RS. Ne smije se dozvoliti da blokada računa dovede u pitanje isplatu plata radnicima, održavanje sistema i nesmetano obavljanje osnovnih poslova“, rekao je Selak.

- OGLAS -

Pitanje izvršenja presuda dio je šire finansijske krize javnog RTV sistema u BiH, koja traje godinama. RTRS je 2017. godine prestao uplaćivati BHRT-u dio prihoda prikupljenih od RTV takse, što je dovelo do višegodišnjih sudskih sporova i dodatnih problema u finansiranju javnih emitera.

Kriza je kulminirala tokom 2025. i početkom 2026. godine, kada je i BHRT-u bio blokiran račun zbog dugovanja prema Evropskoj radiodifuznoj uniji, a ovaj javni servis u februaru je privremeno prekinuo redovno emitovanje programa.

O daljoj sudbini blokade računa RTRS-a odlučit će Okružni privredni sud u Banjoj Luci, dok se očekuje i odluka Vrhovnog suda RS-a o reviziji u ovom predmetu.

Ishod postupka mogao bi direktno utjecati na finansijsko funkcionisanje RTRS-a i isplatu plata zaposlenima, prenosi RTRS.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA