Danas je održana sjednica proširenog kolegija Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) kojem su prisustvovali savjetnici direktora i rukovodioci osnovnih organizacionih jedinica iz sjedišta Agencije, uključujući Jedinicu za specijalnu podršku, Odjeljenje za zaštitu svjedoka i Regionalnu kancelariju Sarajevo, na kojoj je zaključeno da bez obzira na odsustvo imenovanih rukovodilaca – direktora i zamjenika direktora, Agencija je uspostavila funkcionalno rukovođenje i nastavlja djelovanje u punom kapacitetu u skladu sa svojim zakonskim nadležnostima.
“Rukovođenje organizacionim jedinicama i linijama rada ostvaruje se u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Agencije i za isto nije potrebno nikakvo dodatno ovlaštenje. Organizacionim jedinicama rukovode načelnici, dok kriminalističko-istražnom linijom rada rukovodi pomoćnik direktora Suad Hasanović. Kad su u pitanju poslovi uprave, signiranje pošte, potpisivanje akata iz nadležnosti Agencije (propratni akti, odluke, rješenja, sporazumi i sl.), iste potpisuje pomoćnik direktora Ernad Musić, koji je i u prethodnom periodu i za vrijeme mandata prethodnih direktora i zamjenika direktora pismeno ovlašten za signiranje pošte i potpisivanje akata iz nadležnog postupanja Agencije. U slučaju spriječenosti ili odsustva pomoćnika Musića, poslove signiranja pošte i potpisivanja akata, u skladu sa ovlaštenjem direktora, vršit će savjetnici direktora Novak Mijović i Vahidin Šahinpašić”, navodi se u saopštenju.
Agencija podsjeća na obaveze iz člana 21. Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, po kojem su svi organi u Bosni i Hercegovini dužni pružiti pomoć Agenciji u obavljanju poslova iz njene nadležnosti, uključujući entitetska i kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova i Policiju Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, na osnovu čega Agencija poziva sva policijska tijela i druge organe iz sistema sigurnosti u Bosni i Hercegovini, kao i međunarodne partnere da pruže pomoć i podršku Agenciji.
Također, navodi se, Agencija će pri realizaciji operativnih aktivnosti postupati zakonito i profesionalno ali istovremeno neće dozvoliti ugrožavanje svojih službenika.
“Zaključno sa 27. 3. 2025. godine u Agenciji je zaprimljeno šest zahtjeva za prestanak radnog odnosa, bez navođenja razloga ali se pretpostavlja da je zbog prelaska u Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (u pitanju su dva zaposlenika – referenta sa SSS iz RK Mostar i RK Tuzla, jedan državni službenik – stručni saradnik i tri policijska službenika iz RK Banja Luka). Iz organizacionih jedinica iz sjedišta Agencije nije bilo zahtjeva za prestanak radnog odnosa”, navodi se u saopštenju.
Podsjećamo, nakon što je predsjednik RS potpisao ukaz o zakonima kojima se na području tog bh. entiteta zabranjuje rad državnim agencijama, otvoren je poziv Vlade RS-a da radnike sa prebivalištem u RS-u, a zaposlene u SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu BiH i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, preuzmu u institucije RS ukoliko za to iskažu spremnost.
Ustavni sud BiH privremenom mjerom je suspendovao sporne zakone.