Alarmantno stanje u bolnicama širom SAD: Umorni smo do bola

- Advertisement -

Zbog pretrpanih bolnica Covid-19 pacijenti se sve češće prebacuju u kapelice, kafeterije, čekaonice, hodnike, čak i garaže. Zdravstveni radnici očajnički zovu druge medicinske centre u potrazi za slobodnim krevetima. Umor i frustracije postali su dio njihove svakodnevnice

Uslovi u bolnicama širom SAD-a iz dana u dan se pogoršavaju jer se korona virus širi neumoljivim tempom, a potvrđena smrtnost u ovom dijelu svijeta sada premašuje 250,000, piše AP News.

“Depresivni smo, obeshrabreni i umorni do bola”, rekla je Alison Johnson, šefica službe za hitnu medicinsku pomoć u Johnson City Medical Centru u Tennesseeju, dodajući da se već nekoliko dana s posla i na posao vozi u suzama.

- OGLAS -

Broj Covid-19 pacijenata u SAD-u udvostručio se u proteklih mjesec dana, a novi rekordi se nižu iz dana u dan. Od utorka je gotovo 77,000 hospitaliziranih s virusom.

Slučajevi su u porastu u svih 50 država. Umrlih je u prosjeku više od 1.155 dnevno, najviše u proteklim mjesecima.

- OGLAS -

Iznenadni val natjerao je guvernere i gradonačelnike diljem SAD-a da nevoljko izdaju naredbe za obavezno nošenje maske, ograničavanje privatnih i javnih okupljanja uoči Dana zahvalnosti, zabranjivanje posjeta zatvorenim restoranima, zatvaraju se teretane ili ograničavaju radno vrijeme kao i kapaciteti barova, trgovina.

Školski sistem New Yorka – koji je najveći u zemlji, s više od milion učenika – prekinuo je nastavu u srijedu uslijed sve veće stope zaraze.

- OGLAS -

Texas preusmjerava hiljade dodatnog medicinskog osoblja u pretrpane bolnice, jer se broj hospitaliziranih pacijenata s Covid-19 u cijeloj državi povećao na osam hiljada, prvi put od ljetnog naglog porasta.

U ruralnom Panhandleu, otprilike polovica primljenih pacijenata u dvije glavne bolnice u Lubbocku imala je Covid-19, a desetak ljudi s virusom čekalo je na hitnoj da se kreveti oslobode u utorak navečer, rekao je dr. Ron Cook, iz Zdravstvenog instituta okruga Lubbock.

“U nevolji smo”, rekao je Cook.

U teksaškom pograničnom gradu El Pasu, preplavljene mrtvačnice počele su zatvorenicima plaćati 2 dolara na sat za pomoć u transportu tijela žrtava virusa. Grad je prisiljen da pošalje svoje slučajeve koji nisu oboljeli od Covid-19 u bolnice u drugim dijelovima države.

“Postoji samo toliko medicinskog osoblja koje može ići u obilazak”, rekao je dr. Mark McClellan, bivši šef Uprave za hranu i lijekove.

Sustav zdravstva Ballad, koji se nalazi u Apalačkim planinama i uključuje bolnicu u Tennesseeju u kojoj radi Alison Johnson, upozorio je da su ustanova i radnici toliko razvučeni na sve strane da bi ukoliko ne dođe do promjene bolnice mogle početi odbijati pacijente.

U Idahu su doktori upozorili da su bolnice gotovo došle do tačke kada trebaju racionalizirati brigu, ne mogu liječiti sve jer nema dovoljno kreveta ili osoblja za obilazak.

“Nikada u svojoj karijeri nisam mislio da bismo uopće razmišljali o ideji racionalizacije njege u Sjedinjenim Američkim Državama”, rekao je dr. Jim Souza, glavni medicinski službenik za zdravstveni sistem u St. Luke.

U Renu, Nevada, Renown Regional Medical Center počeo je premještati neke pacijente s koronavirusom u garaže.

Video preuređene garaže za prijem pacijenata prikazao je redove i redove kreveta odvojenih pomičnim bijelim zaslonima postavljenim na jednoj razini garaže, gdje je svaki odjeljak označen slovima i svaki prostor kreveta označen brojem na zemlji. U garažnoj jedinici trenutno je smješteno 27 pacijenata, ali u najvećem kapacitetu imat će dovoljno kreveta za smještaj više od 1.400, rekao je dr. Paul Sierzenski, glavni doktor za akutnu njegu.

U Kansasu bolnice pretvaraju prostore poput kapela i kafeterija za upotrebu pacijenata s Covid-19, rekla je Cindy Samuelson, glasnogovornica bolničkog udruženja u Kansasu.

Stormont Vail Health u Topeki u državi Kansas posvetio je čitav sprat pacijentima s Covid-19. Bolnica je također prenamijenila dvije čekaonice za operativne zahvate kako bi ih koristili neinficirani pacijenti, rekao je glasnogovornik Matt Lara.

Šef zdravstva u Kansasu, dr. Lee Norman, rekao je da se uspostavlja sistem koji je usporedio s kontrolom zračnog prometa za pacijente s koronavirusom, tako da medicinske sestre iz seoskih bolnica mogu jednim pozivom pronaći veću bolnicu koja može primiti njihove najbolesnije pacijente.

U nekim slučajevima medicinske sestre i liječnici u Kansasu provode i do osam sati tražeći bolnicu sa slobodnim krevetima u čak I u udaljenim gradovima, poput Denvera, Omahe ili Kansas Cityja.

“Problem je u tome što su do trenutka kada transportirate te pacijente već u tom trenutku bolesni”, rekao je tehničar iz Kansasa, Perry Desbien.

Istodobno, strpljenje se crpi zbog nedostatka nošenja maski, a što doprinosi problemima u ruralnim područjima.

“Čini mi se kao da samo vičemo u ponor”, rekla je Cheyanne Seematter, registrirana medicinska sestra u Stormont Vailu. “Stalno govorimo svima da ostanu kod kuće, nose masku da je ovdje zapravo loše.”

Zdravstveni službenici Marylanda na sličan su način uspostavili centraliziranu kuću s informacijama o raspoloživim krevetima na intenzivnoj njezi, tako da bolnice trebaju obaviti samo jedan telefonski poziv. Državne vlasti također su izdale hitnu naredbu kojom se zabranjuje većini da do daljnjeg posjećuju bolnice.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA