Američka državljanka priznala je da je vodila isključivo ženski bataljon u takozvanoj Islamskoj državi u Siriji, kao i da je planirala napade na američkom tlu, prenosi CNN.
Allison Fluke-Ekren izjasnila se krivom po jednoj tački za pružanje podrške grupi i priznala da je obučavala preko 100 žena i djevojaka za ratna dejstva.
Majka i učiteljica koja je postala vođa u ISIL-u napustila je SAD 2011. godine da bi se pridružila terorističkoj grupi u Libiji prije nego je otputovala u Siriju.
Fluke-Ekren, 42, bivša studentica biologije i nastavnica u školi, otputovala je u Siriju da se pridruži terorističkoj skupini nakon što je živjela u Egiptu i Turskoj.
Dok je bila u ISIL-u, predvodila je Hatibu Nusaibah, isključivo ženski bataljon sa sjedištem u njegovom de facto glavnom gradu Raki, u Siriji.
Njena je primarna uloga bila naučiti žene i djecu da koriste oružje, od pušaka AK-47 i granata do samoubilačkih prsluka, navodi se u izlaganju tužilaštva.
Na sudu u Virginiji je priznala da je trenirala samo žensku grupu, ali je tvrdila da nikada nije pokušala regrutirati djecu.
– Nismo namjerno trenirali mlade djevojke – rekla je na sudu. Očekuje se da će neke od žena koje je obučavala svjedočiti protiv nje na ročištu za izricanje presude.
Prema riječima tužitelja, jedna svjedokinja je posvjedočila da je njena razina radikalizacije bila “izvan ljestvice”, “11 ili 12” na skali od jedan do 10.
Također je priznala da je razgovarala o napadima na američkom tlu, uključujući jedan univerzitet i trgovački centar.
Dokumenti također otkrivaju da je njen drugi suprug bio član Ansar Al-Sharia, militantne organizacije koja je 2012. godine napala američki kompleks u Bengaziju u Libiji.
Ona i njen suprug, koji je kasnije ubijen u zračnom napadu, sastavili su izvještaj za lidere skupine nakon analize američkih dokumenata preuzetih iz napada u Bengaziju.
Fluke-Ekren je uhapšena u Siriji i odvedena u pritvor u Sjedinjenim Državama u januaru ove godine, te je optužena za pružanje materijalne podrške ili resursa ISIL-u kao i za urotu.
Kada je sutkinja na ročištu spomenula da Fluke-Ekren ima veći broj djece, pitajući jesu li djeca razlog zbog kojeg bi se mogla osjećati pod pritiskom da se izjasni, Fluke-Ekren se rasplakala. Prijeti joj maksimalna kazna od 20 godina zatvora. Izricanje presude zakazano je za 25. oktobar.
Članovi njene porodice ranije su zatražili od suda da joj zabrani kontakt s njima.