20 C
Sarajevo
21.05.2025

Beba iz Gaze vraćena u ratnu zonu nakon operacije na otvorenom srcu u Jordanu

Enas se brine da bi se Niveenino zdravlje moglo pogoršati u bilo kojem trenutku. Ima samo sedam mjeseci i rođena je tokom rata s rupom u srcu.

Sedmomjesečna beba Niveen rođena je sa srčanom manom u Gazi i početkom marta je uspješno evakuisana u Jordan gdje je operisana. U nevjerovatnom obratu, Niveenina majka Ena Abu Daqqa je nakon operacije vraćena u razorenu Gazu.

U improviziranom šatoru u izbjegličkom kampu Al-Shati, na sjeveru Pojasa Gaze, 33-godišnja Enas Abu Daqqa drži svoju kćerkicu Niveen u naručju. Ventilator neprestano zuji iza nje kako bi razbio jutarnju vrućinu.

Enas se brine da bi se Niveenino zdravlje moglo pogoršati u bilo kojem trenutku. Ima samo sedam mjeseci i rođena je tokom rata s rupom u srcu.

- OGLAS -

Dok joj majka objašnjava kako se borila da je održi na životu usred urušavajućeg zdravstvenog sistema u Gazi, Niveen, sa svojim velikim smeđim očima i sitnom građom, plače i vrpolji se.

“Rat joj je bio jako težak. Nije dobivala na težini i tako lako bi se razboljela”, kaže Enas za BBC.

- Advertisement -

Niveenina jedina šansa za preživljavanje bila je primanje hitne pomoći izvan Gaze. Početkom marta, Jordan joj je to omogućio.

Dok je trajalo primirje između Hamasa i Izraela, 29 bolesne djece iz Gaze, uključujući Niveen, evakuisano je u Jordan kako bi se liječilo u bolnicama u toj zemlji. Njena majka i starija sestra odvedene su s njom.

Oni su bila prva djeca evakuisana u Jordan nakon što je kralj Abdullah najavio planove za liječenje dvije hiljade bolesne djece iz Gaze u bolnicama tokom posjeta SAD-u prethodnog mjeseca. Ove evakuacije koordinisane su s izraelskim vlastima koje provode provjere prošlosti roditelja koji putuju sa svojom djecom.

Doktori u Jordanu uspješno su operirali Niveen na otvorenom srcu i ona se polako počela oporavljati. No, otprilike dvije sedmice nakon početka liječenja djece, primirje u Gazi se raspalo kada je Izrael nastavio ofanzivu protiv Hamasa, a rat se vratio punom snagom.

Sedmica je Enas pratila vijesti iz bolničke sobe svoje kćeri u Jordanu, brinući se za sigurnost svog supruga i druge djece koja su još uvijek bila u Gazi.

Onda kasno navečer, 12. maja, jordanske vlasti su Enas rekle da nju i njenu porodicu vraćaju u Gazu sljedećeg dana, jer su rekli da je Niveen završila liječenje. Enas je bila šokirana.

“Otišli smo dok je bilo primirje. Kako su nas mogli vratiti nakon što je rat ponovno započeo?”, kaže frustrirano.

Enas se sada ponovno ujedinila sa svojim suprugom i djecom u Gazi. Kažu da Niveen nije završila liječenje prije nego što je vraćena i brinu se da bi se njeno stanje moglo pogoršati.

“Moja kći je u vrlo lošem stanju koje bi moglo dovesti do njene smrti. Ima bolest srca. Ponekad se guši i poplavi. Ne može nastaviti živjeti u šatoru”, kaže Enaas.

Dana 13. maja, Jordan je objavio da je sedamnaestero djece poslao natrag u Gazu “nakon završetka liječenja”. Sljedećeg dana, nova grupa od četvero bolesne djece evakuisana je iz Gaze u Jordan.

Jordanske vlasti su za BBC izjavile da su sva djeca koja su vraćena u dobrom zdravstvenom stanju, odbacujući tvrdnje da nisu završili liječenje.

Vlasti su napomenule da je Kraljevstvo otpočetka bilo jasno u svojoj namjeri da djecu pošalje natrag kada im bude bolje, dodajući da je to nužno “iz logističkih i političkih razloga”.

“Jordanska politika je zadržati Palestince na njihovoj zemlji, a ne doprinositi njihovom raseljavanju izvan njihovog teritorija”, navodi se u izjavi Ministarstva vanjskih poslova poslanoj BBC-u. Povratak sedamnaestero djece također bi omogućio evakuaciju više bolesne djece iz Gaze, dodaje se.

No, dužnosnik Ministarstva zdravstva u Gazi rekao je za BBC da djeci i dalje treba skrb te da njihov povratak u rat ugrožava njihove živote. Upravo to brine tridesetogodišnju Nihayu Bassel.

Njen sin, Mohammed, koji ima nešto više od godinu dana, pati od astme i ozbiljnih alergija na hranu. Vjeruje da njen sin nije primio puni tretman koji je zaslužio.

“Vratili smo se životu u strahu i gladi, okruženi smrću. Kako mogu ovom djetetu dati mlijeko koje treba piti? Ne jede iako ima nešto više od godinu dana, jer ako jede, odmah će se razboljeti”, kaže Nihaya dok joj se oči pune suzama.

Izrael je prije jedanaest sedmica uveo strogu opsadu Pojasa Gaze, prekinuvši sve opskrbe, uključujući hranu, lijekove, sklonište i gorivo. Navodi se da su to i nastavljena ofanziva imali za cilj izvršiti pritisak na Hamas da oslobodi zarobljenike koji su još uvijek u Gazi.

Međunarodne organizacije upozoravaju da su Palestinci koji tamo žive u “kritičnom riziku od gladi”. U ponedjeljak je Izrael najavio da će dopustiti “minimalnu” količinu hrane u Gazu nakon pritiska SAD-a. UN je pozdravio prelazak pet kamiona koji su prevozili pomoć, uključujući dječju hranu, ali su to nazvali “kapi u moru”.

Nihaya sada živi u malom, šatorskom području u kampu Al-Shati s porodicom svog šogora. Njen suprug i troje druge djece pobjegli su tamo iz drugih dijelova sjeverne Gaze, bježeći od teških izraelskih napada dok je rat ponovno započeo dok je bila u Jordanu.

“Ostavila sam svoju djecu ovdje. Ostavila sam svog muža ovdje. Prošli su kroz pakao dok sam bila odsutna. Moje misli i srce stalno su bili s njima u Gazi dok sam bila u Jordanu. Sve to kako bi se moje dijete moglo liječiti. Zašto me prisiljavati da se vratim prije nego što završi s liječenjem?”, kaže Nihaya dok plače.

Dok govori, zvukovi izraelskih nadzornih dronova prigušuju joj glas. Njeno dijete trči pored nje, ponekad se gotovo spotaknuvši o zadimljenu otvorenu vatru u šatoru koji porodica koristi za kuhanje obroka. Trudi se obuzdati ljutnju dok prepričava svoje putovanje natrag u Gazu.

“Nismo otišli do 4:00, a u Gazu nismo stigli do 22:45”, kaže ona.

Dok su stigli do graničnog prijelaza, Nihaya kaže da su ih izraelske sigurnosne snage maltretirale.

“Počeli su nas psovati. Prijetili su da će nas pretući. Uzeli su nam sav novac. Uzeli su nam mobitele, torbe i sve”, kaže ona, napominjući da su oduzeli sve torbe svima koji su imali gotovinu kod sebe.

Enas je rekla da se i njoj dogodilo isto, napominjući da su joj oduzeti i medicinski pribor.

Izraelska vojska rekla je za BBC da su od stanovnika Gaze koji su se vraćali iz Jordana oduzeli “neprijavljeni novac koji prelazi normalne granice” zbog sumnje da će biti “korišten za terorizam unutar Gaze”. Napominje se da se novac čuva dok se istražuju okolnosti. Nije naveden razlog zašto su oduzete druge lične stvari.

Nihaya kaže da se vratila iz Jordana “praznih ruku”.

“Čak su i sinovljevi medicinski kartoni bili u torbama koje su izraelske sigurnosne snage oduzele”, kaže ona.

Jordan kaže da je djeci poput Niveen i Mohammeda pružio najbolju moguću zdravstvenu skrb, a obje porodice to priznaju.

No, brinu se da će život u jednoj od najsmrtonosnijih ratnih zona na svijetu za djecu jednostavno poništiti sav napredak koji su njihova djeca postigla u protekla dva mjeseca.

“Dovela sam sina do tačke u kojoj sam bila jako sretna što ga vidim takvog. Sada ga žele vratiti na početak? Ne želim da mi sin umre”, kaže Nihaya kroz suze.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA