Covid je treći najčešći uzrok smrti u Švedskoj u prvih pola godine

- Advertisement -

Više ljudi umrlo od covida nego od bolesti mozga i plućnih bolesti

Ukupno su do kraja lipnja preminule 51.534 osobe, od čega 14.000 zbog srčanih i krvožilnih bolesti, 11.600 od malignih bolesti i 5500 od covida. Slijede bolesti mozga i plućne bolesti te smrti zbog vanjskih utjecaja poput prometnih nesreća, trovanja i samoubojstava. Ukupno je od siječnja do lipnja preminulo 25.609 žena i 25.925 muškaraca.

“Covid-efekt se može jasno vidjeti u statistici. Covid je pridonio povećanju smrtnosti kod žena za 10 posto, a kod muškaraca za 14 posto u odnosu na prvih šest mjeseci 2019. godine, a tijekom travnja bio je čak najčešći uzrok smrti. Da bismo pronašli istu ukupnu stopu smrtnosti, kad je riječ o muškarcima moramo se vratiti u 2013., a kod žena u 2017. godinu”, pojasnila je Mona Heurgren, voditeljica odjela za statistiku u švedskoj Nacionalnoj upravi za zdravstvo i socijalnu skrb.

- OGLAS -

Prosječna dob preminulih bila je u prvoj polovici ove godine otprilike pola godine viša (kod žena 82.5 godine, a kod muškaraca 77.6 godina) u usporedbi s istim razdobljem 2019. godine, što se objašnjava time da se od covida-19 u starijoj dobi umire više nego od drugih uzroka. Kad je u pitanju covid-19, prosječna dob preminulih žena bila je 85 godina, a muškaraca 80.4 godine. Prosječna dob osoba kod kojih je covid-19 bio glavni uzrok smrti bila je dvije godine viša nego kod Šveđana koji su umirali iz drugih razloga. 

Stopa smrtnosti na 100 tisuća ljudi bila najveća od 2015. godine

- OGLAS -

Kakva će biti statistika za drugih šest mjeseci 2020. godine ponajprije ovisi o stopi smrtnosti u preostalih 45 dana ove godine.

“Stopa smrtnosti na 100.000 stanovnika do početka studenoga bila je najveća od 2015. godine. Budući da se koronavirus ponovno ubrzano širi populacijom i da broj smrtnih slučajeva raste, trenutačno ne znamo što nas čeka do kraja ove godine”, rekla je Heurgren, dodavši da su do utorka ujutro ukupno u Švedskoj od covida preminule 6164 osobe.

- OGLAS -

Švedska jučer uvela dosad najstrože mjere

Zbog rapidnog širenja zaraze od kraja listopada te porasta broja novozaraženih i do 6000 slučajeva dnevno, švedski premijer Stefan Löfven u ponedjeljak je posegnuo za dosad najstrožom mjerom od početka pandemije i ograničio javna okupljanja na samo osam osoba.

Dosad se na sportskim i kulturnim događajima moglo okupiti do 300 osoba, a na ostalima do 50. No, ograničenje se ne odnosi na privatna i poslovna okupljanja, pa unatoč preporuci da se takva mjesta izbjegavaju, restorani, barovi, teretane, kina i trgovački centri i dalje normalno rade.

Ono po čemu se Švedska i dalje ponajviše razlikuje od ostalih europskih zemalja je stajalište da maske nisu neophodne u borbi protiv pandemije. Premijer Löfven imao je priliku u svome obraćanju naciji pozvati građane da nose maske barem u situacijama kad se distanca ne može slijediti, primjerice u javnom prijevozu, ali na izravno pitanje o maskama odgovorio je tek: “Maske u Švedskoj nisu zabranjene”.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA