Od početka kopnenih operacija preko libanske granice prije šest sedmica, prema riječima Hezbollaha, Izraelska vojska nije bila sposobna zauzeti nijedno selo.
Izraelske trupe su 30. septembra započele ono što je vojska nazvala “lokaliziranim i ciljanim napadima” protiv Hezbollaha u južnom pograničnom području Libana, sedmicu nakon intenziviranja zračnih udara na ciljeve Hezbollaha u Libanu.
“Nakon 45 dana krvavih borbi, neprijatelj i dalje nije sposoban zauzeti niti jedno libansko selo”, izjavio je portparol Hezbollaha Mohammad Afif na konferenciji za medije u južnom Bejrutu, uporištu ovog pokreta i čestoj meti izraelskih zračnih napada.
Hezbollah je 23. oktobra izdao sličnu izjavu u kojoj se navodi da Izraelska vojska “nije uspjela uspostaviti potpunu kontrolu niti potpuno okupirati bilo koje selo” u južnom Libanu. Izrael je naveo da mu je cilj osigurati sjevernu granicu za povratak desetinama hiljada Izraelaca raseljenih kada je Hezbollah prije više od godinu dana počeo sa napadima preko granice, što je opisao kao podršku Hamasu u Gazi.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je 3. novembra vojnicima na granici s Libanom izjavio da operacija ima za cilj potisnuti Hezbollah preko rijeke Litani. Rekao je da je drugi cilj spriječiti bilo kakav pokušaj ponovnog naoružavanja, a treći “odgovoriti odlučno na svaki napad protiv nas”, prema saopćenju njegove kancelarije.
U ponedjeljak je portparol Hezbollaha Afif izjavio da su borci ove grupe odbili izraelske trupe u Kijamu, oko šest kilometara od granice. Dodao je da su Izraelci također propali u pokušajima “penetracije na nekoliko frontova u Bint Džbeilu”, oko sedamnaest kilometara jugozapadno od Kijama.
Snimci prošle sedmice prikazali su snažne eksplozije u selu Mais al-Jabal. Slične scene zračnih napada zabilježene su u nekoliko pograničnih sela otkako je Izrael poslao kopnene trupe.
Hezbollah optužuje Izrael da nastoji stvoriti “ničiju zemlju” na granici. U ponedjeljak je Hezbolah objavio da je izveo napade na izraelske trupe unutar libanske teritorije, kao i na lokacije i vojne položaje na sjeveru Izraela.
Ciljevi su uključivali vojne baze blizu gradova Safed i Haifa, kao i područje sjeverno od Haife, prema tvrdnjama libanske grupe. Afif je negirao da su izraelski napadi na Liban umanjili zalihe raketa grupe.
Pitao je kako bi to moglo biti moguće “kada smo prije nekoliko dana gađali predgrađe Tel Aviva” i po prvi put upotrijebili Fateh rakete.
Grupa je 6. novembra objavila da je počela koristiti iranske rakete Fateh-110, navođene rakete zemlja-zemlja.
U izvještaju iz marta, Centar za strateške i međunarodne studije opisao je Hezbollah kao “vjerovatno najteže naoružanu ne-državnu grupu na svijetu”, sa procijenjenih 120.000-200.000 raketa i projektila.
Na pitanje o mogućnostima primirja, Afif je rekao da su, od prošlosedmične pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, “u toku kontakti između Washingtona, Moskve, Teherana i drugih prijestolnica”.
Ali je dodao da, “prema njegovim informacijama, ništa zvanično nije stiglo do Hezbollaha niti do libanske države.” Izraelski napadi ubili su vođu Hezbollaha Hassana Nasrallaha i druge zapovjednike, ali je Afif rekao da je grupa i dalje “spremna za dugi rat”.
U ponedjeljak je Libanska nacionalna novinska agencija izvijestila o nizu izraelskih napada na jug zemlje, kao i na područje na istoku, blizu sirijske granice. Agencija je također objavila da su izraelske trupe “digle uzrak nekoliko kuća na periferiji” pograničnog sela Aita al-Šaab.